Władimir Putin podpisał ustawę. Rosja będzie miała więcej żołnierzy?

Władimir Putin podpisał ustawę o zniesieniu górnej granicy wieku przy zawieraniu kontraktu wojskowego w rosyjskiej armii. (fot. PAP/EPA)
Władimir Putin podpisał ustawę o zniesieniu górnej granicy wieku przy zawieraniu kontraktu wojskowego w rosyjskiej armii. (fot. PAP/EPA)
Agencja TASS podała, że Władimir Putin podpisał ustawę znoszącą górną granicę wieku przy zawieraniu pierwszego kontraktu na służbę w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Nowa ustawa o granicy wieku

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w "operacji specjalnej" na Ukrainie udział wziąć mogą tylko żołnierze kontraktowi. Rada Federacji zezwoliła na zwolnienie żołnierzy kontraktowych, którzy nie mogą pracować z bronią jądrową.

Jak dodano, w Rosji liczba żołnierzy kontraktowych jest ponad dwukrotnie większa od liczby poborowych.

W środę Duma Państwowa przyjęła ustawę w trzech czytaniach naraz i jeszcze tego samego dnia została zatwierdzona przez Radę Federacji.

Wcześniej pierwszą umowę o służbę wojskową mogli zawrzeć „obywatele w wieku od 18 do 40 lat i cudzoziemcy w wieku od 18 do 30 lat”. Nowa ustawa dla obywateli w wieku produktywnym zniosła granicę wieku, w której mają oni prawo do zawarcia pierwszego kontraktu wojskowego.

Rosja potrzebuje specjalistów

Autorami tej inicjatywy był szef Komitetu Obrony Dumy Państwowej Andriej Kartapołow oraz jego pierwszy zastępca Andriej Krasow. Uważają oni, że zniesienie górnej granicy wieku ułatwi rekrutację specjalistów w poszukiwanych dziedzinach, przede wszystkim związanych z ludnością cywilną, w tym w zakresie łączności, inżynierii i zabezpieczenia medycznego.

W uzasadnieniu zauważono, że do obsługi uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także użycia broni precyzyjnej, potrzebni są wysoce profesjonalni specjaliści. Według autorów inicjatywy, doświadczenie pokazuje, że ten poziom umiejętności osiąga się w wieku 40-45 lat.

Jak poinformował sekretarz stanu – wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Nikołaj Pankow podczas rozpatrywania dokumentu w Radzie Federacji, Rosjanie i cudzoziemcy będą mogli zawrzeć umowę o służbę wojskową do 50 roku życia. Polityk przypomniał, że Rosjanie, którzy są w rezerwie jako szeregowi i sierżanci, są zarejestrowani nawet na 50 lat.


RB


Przeczytaj też:


Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka