Prawomocny wyrok w aferze Amber Gold. Małżeństwo P. spędzi sporo czasu za kratami

Sędzia Sławomir Steinborn odczytuje prawomocny wyrok. Fot. PAP
Sędzia Sławomir Steinborn odczytuje prawomocny wyrok. Fot. PAP
Marcin P. - twórca piramidy finansowej ze sztabkami złota w tle - został skazany na 15 lat bezwzględnego więzienia. Sąd prawomocnie obniżył karę o jeden rok dla Katarzyny P., wobec której zasądzono 11,5 roku odsiadki. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku jest ostateczny.

Proces ws. twórców Amber Gold trwał od 2016 roku. Marcinowi P. prokuratura postawiła cztery zarzuty, natomiast jego żonie - dziewięć. W sądzie pierwszej instancji mężczyzna usłyszał wyrok 15 lat więzienia, a Katarzyna P. - 12,5. Decyzje zapadły w 2019 roku. Co ciekawe, uzasadnienie od wyroku zajmuje aż 9345 stron, co przekładało się na sporządzenie 47 tomów akt. Apelację wniosła obrona oskarżonych i prokuratura.  

Czytaj: 

Premier Morawiecki leci do Brukseli. Do omówienia jest kilka kluczowych kwestii

Katastrofa lotnicza w Nepalu. Wrak samolotu rozrzucony na zboczu góry

Scholz rujnuje opinię Berlina na świecie? Niemieckie media bezlitosne dla kanclerza

Afera Amber Gold 

Amber Gold był piramidą finansową, w którą inwestowało swoje środki ponad 18 tys. osób na kwotę 850 mln złotych. Nikt nie odkrył, gdzie ukryty jest majątek upadłej firmy. Zachęcano klientów bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji — od 6 proc. do nawet 16,5 proc. w skali roku — które wydawało się korzystniejsze od bankowych lokat. Amber Gold miała inwestować w złoto i inne kruszce. Małżeństwo P. utworzyło też linie lotnicze OLT Express, których głównym inwestorem było Amber Gold. 

GW


Lubię to! Skomentuj54 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka