Sędzia Sławomir Steinborn odczytuje prawomocny wyrok. Fot. PAP
Sędzia Sławomir Steinborn odczytuje prawomocny wyrok. Fot. PAP

Prawomocny wyrok w aferze Amber Gold. Małżeństwo P. spędzi sporo czasu za kratami

Redakcja Redakcja Amber Gold Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
Marcin P. - twórca piramidy finansowej ze sztabkami złota w tle - został skazany na 15 lat bezwzględnego więzienia. Sąd prawomocnie obniżył karę o jeden rok dla Katarzyny P., wobec której zasądzono 11,5 roku odsiadki. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku jest ostateczny.

Proces ws. twórców Amber Gold trwał od 2016 roku. Marcinowi P. prokuratura postawiła cztery zarzuty, natomiast jego żonie - dziewięć. W sądzie pierwszej instancji mężczyzna usłyszał wyrok 15 lat więzienia, a Katarzyna P. - 12,5. Decyzje zapadły w 2019 roku. Co ciekawe, uzasadnienie od wyroku zajmuje aż 9345 stron, co przekładało się na sporządzenie 47 tomów akt. Apelację wniosła obrona oskarżonych i prokuratura.  

Czytaj: 

Premier Morawiecki leci do Brukseli. Do omówienia jest kilka kluczowych kwestii

Katastrofa lotnicza w Nepalu. Wrak samolotu rozrzucony na zboczu góry

Scholz rujnuje opinię Berlina na świecie? Niemieckie media bezlitosne dla kanclerza

Afera Amber Gold 

Amber Gold był piramidą finansową, w którą inwestowało swoje środki ponad 18 tys. osób na kwotę 850 mln złotych. Nikt nie odkrył, gdzie ukryty jest majątek upadłej firmy. Zachęcano klientów bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji — od 6 proc. do nawet 16,5 proc. w skali roku — które wydawało się korzystniejsze od bankowych lokat. Amber Gold miała inwestować w złoto i inne kruszce. Małżeństwo P. utworzyło też linie lotnicze OLT Express, których głównym inwestorem było Amber Gold. 

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj54 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka