Śmierć francuskiego reportera na Ukrainie. Francja domaga się śledztwa

Frederic Leclerc-Imhoff został zabity w poniedziałek podczas relacjonowania operacji ewakuacji w pobliżu Siewierodoniecka. Źródło: Twitter/@HannaLiubakova
Frederic Leclerc-Imhoff został zabity w poniedziałek podczas relacjonowania operacji ewakuacji w pobliżu Siewierodoniecka. Źródło: Twitter/@HannaLiubakova
Szefowa MSZ Francji Catherine Colonna oświadczyła w poniedziałek, że Francja domaga się przeprowadzenia transparentnego śledztwa w sprawie dziennikarza stacji BFM TV. Frederic Leclerc-Imhoff został zabity w poniedziałek podczas relacjonowania operacji ewakuacji w pobliżu Siewierodoniecka. Jak dodaje szefowa francuskiego MSZ śmierć dziennikarza "jest głęboko szokująca".

„32-letni francuski dziennikarz został zabity w poniedziałek na Ukrainie, gdy znajdował się w konwoju humanitarnym pod Siewierodonieckiem, zbombardowanym przez siły rosyjskie” - poinformował prezydent Emmanuel Macron na swoim koncie na Twitterze.

Leclerc-Imhoffa był absolwentem Instytutu Dziennikarstwa w Bordeaux w regionie Akwitania (IJBA), przez sześć lat pracował dla BFMTV. Była to druga misja dziennikarza w Ukrainie.

To drugi francuski dziennikarz zabity na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji. W marcu w Horence pod Kijowem zginął francusko-irlandzki dziennikarz Pierre Zakrzewski.

Śledztwo w sprawie zabitego dziennikarza

Przebywająca na Ukrainie szefowa francuskiej dyplomacji Colonna zażądała „przejrzystego śledztwa” w sprawie śmierci Leclerca-Imhoffa. Jego śmierć jest "głęboko szokująca" - dodała minister w komunikacie prasowym, wzywając do "jak najszybszego przejrzystego śledztwa, aby rzucić pełne światło na okoliczności tej tragedii".

„Francja potwierdza swoje stałe i zdecydowane zobowiązanie na całym świecie do wolności prasy i ochrony dziennikarzy oraz wszystkich tych, których wypowiedzi przyczyniają się do swobodnej informacji i debaty publicznej” – podkreśliła Colonna.

„Podzielam ból rodziny Frederica Leclerc-Imhoffa, której składam moje kondolencje. Tych, którzy zapewniają trudną misję informowania na teatrach działań, pragnę jeszcze raz zapewnić o bezwarunkowym poparciu Francji” – napisał Macron.

„Z ogromnym smutkiem dowiaduję się o śmierci Frederica Leclerca-Imhoffa na Ukrainie, zabitego podczas wykonywania zawodu. Informowanie nie powinno kosztować życia. Moje szczere kondolencje dla jego rodziny, redakcji BFMTV i wszystkich dziennikarzy. Jesteśmy po waszej stronie” – napisała na Twitterze premier Francji Elisabeth Borne.

Transport cywilów trafiony fragmentami rosyjskich pocisków

Gubernator Ługańska Serhij Hajdaj wcześniej poinformował, że transport cywilów został trafiony fragmentami rosyjskich pocisków podczas ewakuacji. Gubernator przekazał na Telegramie, że jeden z odłamków przebił pancerz pojazdu, zabijając podróżującego w środku dziennikarza.

„Armia rosyjska ostrzelała pojazd, który miał ewakuować ludność cywilną ze strefy działań wojennych pod Siewierodonieckiem. Zginął francuski dziennikarz podczas misji. Zdecydowanie potępiamy to morderstwo. Lista rosyjskich zbrodni przeciwko pracownikom mediów na Ukrainie stale rośnie” – napisał na Twitterze rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka