Amerykanie o pociskach dla Ukrainy: jest decyzja. Obawiają się jednego

USA poinformowało, że przekaże Ukrainie pociski MLRS krótszego zasięgu. Biden podkreślił, że nie Waszyngton nie przekaże systemów rakietowych, którymi można uderzyć wgłąb Rosji. (fot. Wikipedia)
USA poinformowało, że przekaże Ukrainie pociski MLRS krótszego zasięgu. Biden podkreślił, że nie Waszyngton nie przekaże systemów rakietowych, którymi można uderzyć wgłąb Rosji. (fot. Wikipedia)
— Ukraina otrzyma nowe partie precyzyjnych pocisków kierowanych MLRS, ale nie będzie mogła prowadzić ostrzału w głąb terytorium Rosji — napisał na Twitterze amerykański ekspert ds. stosunków międzynarodowych, dyplomata Michael McFaul. Kijów nie otrzyma jednak rakiet dalekiego zasięgu w obawie przed eskalacją konfliktu i reakcją Moskwy.

USA dostarczy Ukrainie nowe pociski

— Komentarze wyjaśniające ze strony administracji prezydenta Joe Bidena są zachęcające — przekazał McFaul. — Ukraina otrzyma nowe partie precyzyjnych pocisków kierowanych o większym zasięgu od tych, które obecnie posiada, ale nie takie, które będą w stanie uderzyć w głąb Rosji — podkreślił.

"Washington Post" cytuje wypowiadającego się pod warunkiem anonimowości amerykańskiego polityka, zaznajomionego ze sprawą, który potwierdził te informacje. Zaznaczył jednocześnie, że typowe pociski MLRS trafiają w cele w odległości około 70 km i takie właśnie rakiety Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć na Ukrainę.

Ukraina nie dostanie systemów dalekiego zasięgu

W poniedziałek prezydent USA Joe Biden oznajmił, że Waszyngton nie przekaże Ukrainie "systemów rakietowych, którymi może uderzyć wewnątrz Rosji". Jego słowa zrodziły spekulacje, że administracja - wbrew wcześniejszym doniesieniom - nie wyśle Kijowowi systemów MLRS lub HIMARS, o które Ukraina od dawna zabiegała, m.in. ze względu na zasięg rakiet.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew od razu odnotował wypowiedź Bidena, uznając, że jest ona "odpowiedzialna". Rosja od tygodni ostrzega przed eskalacją konfliktu i dostarczaniem ciężkiej broni Ukrainie. 

W zależności od używanej amunicji, mogą one wystrzeliwać rakiety od 32 do nawet 300 km, choć podstawowe rakiety mają zasięg 32-45 km. To więcej niż dostarczone wcześniej haubice M777, które sięgają maksymalnie 40 km. 


RB


Czytaj także:
Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka