Manewry na Bałtyku, NATO będzie aktywnie ćwiczyć. To nie spodoba się Rosji

Manewry "Baltops 22" ruszają 5 czerwca.
Manewry "Baltops 22" ruszają 5 czerwca.
Na początku czerwca na Morzu Bałtyckim rozpoczną się ćwiczenia "Baltops 22". Weźmie w nich udział 45 okrętów i 75 samolotów z 14 krajów NATO. Nie zabraknie też jednostek aspirujących do sojuszu Szwecji i Finlandii.

Wielkie manewry wojskowe na Bałtyku będą odbywać się od 5 do 17 czerwca. Gospodarzem "Baltops 22" wybrano Szwedów, świętujących w tym roku 500. rocznicę utworzenia marynarki wojennej. Wiadomo, że w basenie Morza Bałtyckiego przygotuje się 7 tys. żołnierzy NATO i krajów aspirujących. 

Czytaj: 

Swobodny dostęp do broni? Tragiczna opowieść chłopczyka, który przeżył masakrę w Uvalde

Kremlowska propagandystka w Rossija 1: Pora na demilitaryzację całego NATO

Na Ukrainie odbyło się "referendum online". Chodzi o legalizację broni

Brytyjski lotniskowiec już płynie 

Wojskowi mają podszkolić się z desantu, wykrywania okrętów podwodnych, niszczenia min i akcji ratunkowych z okrętu, czyli wszystkiego, co jest nieodzowne w trakcie pełnoskalowej wojny. Według doniesień "Rzeczpospolitej", opartych na szwedzkich siłach zbrojnych, ćwiczenia odbędą się nie tylko na morzu, ale też na przybrzeżnych poligonach w Niemczech, Szwecji, Polsce i krajach bałtyckich. Szwecja pokaże okręt podwodny, dwie korwety Visby, dwa okręty rozminowywania, cztery samoloty bojowe, dwa śmigłowce i ponad 500 żołnierzy ze sztabu Marynarki Wojennej i dowództw flotylli.

W stronę Bałtyku zmierza już brytyjski lotniskowiec HMS „Prince of Wales”, który również będzie dostępny dla żołnierzy NATO podczas ćwiczeń.  

Zobacz: Jeden z najnowszych okrętów wojennych świata płynie na Bałtyk

Polskie wyposażenie w Baltops 22

Gazeta dowiedziała się od polskiego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, że w manewrach "Baltops 22" wezmą udział okręty z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża: okręt transportowo-minowy ORP "Toruń" oraz dwa trałowce ORP "Wdzydze" oraz ORP "Drużno". Dodatkowo oficerowie Marynarki Wojennej zasilą skład sztabu ćwiczących jednostek oraz kierownictwo ćwiczenia z siedzibą STRIKFORNATO w Portugalii. 

GW

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka