Kolejowe bilety miesięczne za 9 euro robią w Niemczech prawdziwą furorę. Fot. Angelika Warmuth/PAP/DPA
Kolejowe bilety miesięczne za 9 euro robią w Niemczech prawdziwą furorę. Fot. Angelika Warmuth/PAP/DPA

Rewolucja w niemieckim zbiorkomie. Bilety tanie jak nigdy

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Około 7 mln specjalnych biletów miesięcznych w cenie zaledwie 9 euro zostało sprzedanych w Niemczech przed początkiem ich obowiązywania 1 czerwca - wynika z danych Związku Niemieckich Przedsiębiorstw Transportowych (VDV). Organizacja ta szacuje, że z taniego biletu będzie korzystać około 30 mln osób miesięcznie.

Bundestag jeszcze w maju zatwierdził bilet o wartości 9 euro dla podróżujących koleją w transporcie lokalnym i regionalnym. Bilet będzie oferowany od czerwca do sierpnia. Rząd, który przeznaczył na ten cel 2,5 miliarda euro, chce tanim biletem złagodzić skutki wzrostu kosztów energii w Niemczech.


Polecamy:

Tort, kawa i żrący kwas - wszystkie ataki na Monę Lisę

Młody ksiądz ma dość nazywania go "pedofilem". Napisał list do hejterów

Niemieckim pociągiem na łono przyrody

„National Geographic” przypomina, że kolejami regionalnymi można w Niemczech dojechać do miejsc bliższych naturze. Są to między innymi:

- Łabskie Piaskowce w Saksonii;

- Jezioro Królewskie w Bawarii;

- Park Narodowy Berchtesgaden;

- Park Narodowy Eifel.

Portal transport-publiczny.pl podkreśla, że bilety miesięczne za 9 euro ważne są również w pociągach międzynarodowych - regionalnych - uruchamianych przez związki komunikacyjne:


będzie więc można na nich pojechać np. z Kostrzyna do Berlina, wjechać z Niemiec do szwajcarskiego Schaffhausen, czy do francuskiej Miluzy.


Miesięczny za 9 euro - gdzie kupisz?

Bilety można kupić za pośrednictwem aplikacji DB Navigator i wszystkich innych cyfrowych kanałów kolejowych, na przykład w aplikacjach regionalnych przewoźników, takich jak BVG (Berlin), VRR (Zagłębie Ruhry) czy SSB (Monachium)

Bilety za 9 euro są dostępne w około 5500 automatach biletowych Deutsche Bahn oraz w ponad 400 centrach podróży DB na stacjach kolejowych.

Miesięczny za 9 euro - gdzie obowiązuje?

Posiadacze biletu za 9 euro mogą podróżować z nim we wszystkich autobusach, tramwajach, pociągach metra, pociągach podmiejskich oraz pociągach komunikacji lokalnej i regionalnej na terenie całych Niemiec - niezależnie od tego, czy są one obsługiwane przez Deutsche Bahn czy innych operatorów. Bilet jest ważny tylko w drugiej klasie.

Dzieci poniżej 6. roku życia będą podróżowały za darmo.

Niemcy rzucili się na tanie bilety

Minister transportu Volker Wissing powiedział w związku z wynikami sprzedaży, że „mamy do czynienia z prawdziwym »runem« na bilety za 9 euro”.

„Są to dodatkowi klienci, którzy do tej pory nie mieli wykupionych biletów okresowych” - podkreślił Wissing, cytowany przez agencję dpa.

VDV szacuje, że około 30 mln osób miesięcznie będzie korzystać z biletu 9-Euro-Ticket - w ramach biletu okresowego albo nowo zakupionego biletu. Będzie on obowiązywał w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Flix bez specjalnych biletów

Specjalne bilety nie upoważniają do przejazdów dalekobieżnych pociągami ICE, Intercity i Eurocity, pociągami prywatnego przewoźnika Flix oraz autokarami dalekobieżnymi.

Oprócz odciążenia z powodu wysokich cen energii, ma to być również kampania próbna, której celem jest przyciągnięcie większej liczby pasażerów i zachęcenie ich do rezygnacji z samochodów.

KW

Czytaj dalej:

Gwiazda muzyki uświetniła finał Ligi Mistrzów. A potem żaliła się na zachowanie kibiców

Od ilu centymetrów facet jest przystojny? W TVN dziennikarka skrytykowała Toma Cruise'a

Stranger Things 4. Twórcy postawili na horror

Krystyna Sokołowska nową Miss Polonia

Mata spotkał się z Trzaskowskim. Szykuje się nowy projekt

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka