Premier Mateusz Morawiecki (C), wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin (L) oraz minister rozwoju gmin i terytoriów Ukrainy Ołeksij Czernyszow (P). Fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi
Premier Mateusz Morawiecki (C), wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin (L) oraz minister rozwoju gmin i terytoriów Ukrainy Ołeksij Czernyszow (P). Fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi

"Polskie firmy będą brały udział w odbudowie Ukrainy"

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Polskie firmy będą brały udział w odbudowie Ukrainy, ale najpierw trzeba ją obronić Ukrainę, trzeba wyrzucić stamtąd wojska rosyjskie z Ukrainy. To jest cel, który dziś ukraińskie wojska realizują wraz z pomocą wolnego świata – powiedział w środę Mateusz Morawiecki. Polski premier jest w Borodziance na Ukrainie.

Sankcje wobec Rosji

Premier Morawiecki odniósł się też do szóstego pakietu sankcji ogłoszonego we wtorek przez UE. – Ważne, że tę jedność wolnego świata utrzymaliśmy wczoraj i przedwczoraj podczas długich negocjacji, które - wbrew przewidywaniom pesymistów - zakończyły się dobrze, szósty pakiet sankcji został przyjęty – powiedział szef polskiego rządu.

Polecamy:

Morawiecki w Borodziance: "Na Ukrainie dzieje się historia świata"

Zapadł wyrok ws. majątku Magdaleny Adamowicz

W nocy z poniedziałku na wtorek liderzy państw i rządów UE uzgodnili, że szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji obejmie ropę naftową i produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich, z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągiem.


– Musi być uderzenie gospodarcze tak, by Putin nie mógł finansować swej okrutnej, barbarzyńskiej wojny. Dlatego ten pakiet sankcji jest bardzo ważny – powiedział Morawiecki.

Na Ukrainie dzieje się historia świata

– Warto podkreślić, że dziś tu, na Ukrainie dzieje się historia nie tylko może Europy. Dzieje się także historia świata, bo jeśli Ukraina padnie, to nic już nie będzie tak, jak było wcześniej. Musimy przebudować porządek polityczny w taki sposób, by Rosja już więcej swoim tzw. ruskim mirem nie zagrażała pokojowi innych krajów – oznajmił premier.

KW

Czytaj dalej:

Bo haubica była za droga. Bruksela nie dostarczy Ukrainie bardzo potrzebnej broni

Fala komentarzy po zatrudnieniu Sekielskiego w Newsweeku. Gratulacje i wątpliwości

Ukraiński dziennikarz: obrońcy nie mają wyboru, wycofają się z Siewierodoniecka

Oto nowy naczelny "Newsweeka". Zastąpi Lisa, będą zmiany

Ukrainka rozpoznała swoje rzeczy na rosyjskim czołgu. Złodziej kradł na froncie

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka