Polska podpisała największy kontrakt zbrojeniowy od lat. Ponad 50 sztus armatohaubic Krab zostanie przekazanych Ukrainie (fot. Wikipedia)
Polska podpisała największy kontrakt zbrojeniowy od lat. Ponad 50 sztus armatohaubic Krab zostanie przekazanych Ukrainie (fot. Wikipedia)

Polska dostarczy ciężką broń Ukrainie. Największy kontrakt zbrojeniówki od dawna

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 118
W Kijowie podpisano umowę na przekazanie ponad 50 sztuk armatohaubic Krab wartą ok. 3 mld zł. To największy kontrakt eksportowy polskiej zbrojeniówki od lat — pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Dostawy sprzętu do Ukrainy

"DGP" przypomina, że przy odpowiedniej amunicji zasięg tych poruszających się na gąsienicach armatohaubic to ok. 40 km.

— Pierwszy dywizjon, czyli 18 sztuk wraz z wozami towarzyszącymi, trafił do Ukrainy w ostatnim tygodniu, o czym jako pierwsze poinformowało Polskie Radio — czytamy. Podkreślono, że sprzęt ten przekazano z zasobów Wojska Polskiego oraz, że być może częściowo zostanie zrefinansowany przez Unię Europejską.

— Tymczasem wczoraj na spotkaniu przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy w Kijowie ogłoszono zawarcie kontraktu na sprzedaż kolejnych trzech dywizjonów, czyli najpewniej 56 sztuk wraz z dodatkowymi wozami. Szacunkowa wartość tego kontraktu to ok. 3 mld zł — czytamy w "DGP".

Umowa sprzedaży

Dziennik poinformował, że dostawy powinny zostać zrealizowane w ciągu kilku–kilkunastu miesięcy. Tym razem jest to "normalna" umowa sprzedaży. Za dostawy amunicji najpewniej będą odpowiadać Amerykanie.

Według "DGP" producentem armatohaubic Krab jest wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola, jednak swoje zgody na eksport musiały wyrazić m.in. rządy Korei Południowej i Niemiec, a to dlatego, że podwozia są produkowane na koreańskiej licencji, z kolei w silnikach są niemieckie elementy.


RB


Czytaj dalej: 

Dziennikarz TVN opowiada, jak może wyglądać tygodnik „Newsweek” Sekielskiego

Na Ukrainę trafi broń, która może zmienić oblicze wojny. Biden ogłosił decyzję

Ustawa o Sądzie Najwyższym przegłosowana przez Senat. Są duże zmiany

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka