Akceptacja dla KPO. Plan dnia z von der Leyen w Warszawie

W czwartek w Warszawie odbędzie się wizyta szefowej KE Ursuli von der Leyen. Ma ona na celu ogłoszenie akceptacji dla polskiego KPO. (fot. PAP/EPA)
W czwartek w Warszawie odbędzie się wizyta szefowej KE Ursuli von der Leyen. Ma ona na celu ogłoszenie akceptacji dla polskiego KPO. (fot. PAP/EPA)
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w czwartek w Warszawie ma ogłosić akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. W planach wizyty ma też spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

KPO zaakceptowany

Premier Morawiecki we wtorek na zakończenie dwudniowego szczytu UE w Brukseli podkreślił, że czwartkowa wizyta von der Leyen jest zaplanowana po to, aby ukoronować podpisanie naszego porozumienia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

— Cieszę się, że ten wielomiesięczny proces już jest za nami — mówił premier.

Unijny komisarz do spraw gospodarki Paolo Gentiloni poinformował w środę po południu, że KE zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy.

— Rozmawialiśmy dziś na temat KPO Polski. Po dyskusji, kolegium komisarzy zgodziło się skierować do Rady UE wniosek o realizację planu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej uda się jutro do Warszawy, by to zaprezentować, tak jak robiła to w przypadku wszystkich innych planów odbudowy — powiedział Gentiloni.

Nowelizacja ustawy Dudy przyjęta przez Senat

Każdy kraj Unii Europejskiej przygotować musiał KPO, czyli dokument opisujący sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Polska złożyła KPO już ponad rok temu. Pod koniec października zeszłego roku szefowa KE postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu m.in. do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

W zeszły czwartek Sejm uchwalił zainicjowaną przez prezydenta nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która według uczekiwać Komisji Europejskiej w związku z decyzją TSUE m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. W środę nowelizacją zajmował się Senat, który przyjął ją jednogłośnie. Do ustawy zaproponował jednocześnie blisko 30 poprawek wypracowanych na posiedzeniu senackich komisji. Teraz decyzję w sprawie tych poprawek będzie musiał podjąć Sejm.

Von der Leyen w Warszawie

Według programu opublikowanego przez Centrum Informacyjne Rządu, pierwszym punktem wizyty szefowej KE w Warszawie będzie spotkanie z premierem Morawieckim w KPRM, zaplanowane na godzinę 15.30.

O 16.00 w Belwederze zaplanowano spotkanie premiera i szefowej KE z prezydentem Dudą.

Na godzinę 17.25 zaplanowano wspólną konferencję prasową prezydenta, premiera oraz szefowej KE, która ma się odbyć w firmie PSE S.A, w Konstancinie-Jeziornej.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska do dyspozycji będzie miała około 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.


RB


Czytaj dalej: 

Dziennikarz TVN opowiada, jak może wyglądać tygodnik „Newsweek” Sekielskiego

Na Ukrainę trafi broń, która może zmienić oblicze wojny. Biden ogłosił decyzję

Ustawa o Sądzie Najwyższym przegłosowana przez Senat. Są duże zmiany

Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka