Ustawa o Sądzie Najwyższym przegłosowana przez Senat. Są duże zmiany

Senat przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Fot. PAP/Piotr Nowak
Senat przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Fot. PAP/Piotr Nowak
Senat w środę wieczorem przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym m.in. likwidującą Izbę Dyscyplinarną tego sądu. Do ustawy wprowadził blisko 30 poprawek wypracowanych na posiedzeniu senackich komisji.

Grodzki apeluje do Sejmu

Całość nowelizacji poparło wszystkich 97 senatorów uczestniczących w głosowaniu. Teraz nowelizacja wróci do Sejmu.

- Apeluję do większości sejmowej, aby przyjęła poprawki, które przybliżają nas do otrzymania pieniędzy na realizację KPO - wezwał marszałek Senatu Tomasz Grodzki po przyjęciu noweli ustawy o SN przez Izbę Wyższą.


Nowelizacja zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Zgodnie z nią, sędziowie, którzy teraz orzekają w Izbie Dyscyplinarnej mają mieć możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Poprawki Senatu do ustawy o SN

Senat wprowadził do nowelizacji 29 poprawek. Większość z nich przyjęto przy poparciu 53 głosujących senatorów.

Przyjęte przez Senat poprawki zakładają na przykład, że 33 kandydatów na sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej byłoby losowanych spośród sędziów mających co najmniej 7-letni staż orzekania w Sądzie Najwyższym.

Poprawki przewidują też uznanie za nieważne i pozbawione skutków prawnych wszystkich orzeczeń zapadłych w Izbie Dyscyplinarnej. Zawieszeni przez te Izbę sędziowie mieliby powrócić na swoje stanowiska i przez kolejne trzy lata nie mogliby być przeniesieni do innego wydziału bez ich zgody.

Zgodnie z poprawkami sędziowie Izby Dyscyplinarnej mieliby przestać orzekać w SN w dniu wejścia w życie noweli bez możliwości przejścia w stan spoczynku.

Rozszerzono też kryterium możliwości składania wniosku o tzw. test bezstronności i niezawisłości sędziego poprzez usunięcie przepisu przesądzającego, że "okoliczności towarzyszące powołaniu sędziego nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do podważania orzeczenia wydanego z udziałem tego sędziego lub kwestionowania jego niezawisłość i bezstronności".

ja

Czytaj także:

Roman Abramowicz pozywa Radę Unii Europejskiej do TSUE

Kaczyński i Morawiecki odznaczeni wysokimi orderami przez Zełenskiego

Jesteśmy w czołówce krajów z najniższym bezrobociem. Remisujemy z Niemcami

Na Ukrainę trafi broń, która może zmienić oblicze wojny. Biden ogłosił decyzję


Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka