Ordery dla Morawieckiego i Kaczyńskiego
Prezydent odznaczył naszych prawdziwych przyjaciół, naszych braci za nieustanną pomoc zarówno przed rozpoczęciem wojny, jak i po jej rozpoczęciu - podkreślił Szmyhal.
- Bez względu na wszystko polski rząd i pan premier są naszymi prawdziwymi przyjaciółmi i okazują nam wszelką pomoc w każdej dziedzinie (...). Nigdy tego nie zapomnimy. Jestem przekonany, że następne pokolenia Ukraińców i Polaków będą utrzymywać bratnie stosunki. Jak powiedział dziś prezydent Ukrainy, oba narody mają ogromy potencjał, mamy silne armie, potężną gospodarkę i potężną, świetlaną przyszłość - dodał premier Ukrainy.
Umowy o współpracy
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński przebywali dziś z wizytą na Ukrainie. Oba rządy Polski i Ukrainy przeprowadziły konsultacje międzyrządowe, podpisano umowy i memoranda w sferze energetyki, sferze wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej. Polski rząd jest pierwszym od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule. Obaj premierzy spotkali się też z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Polska popiera wejście Ukrainy do UE i NATO
Premier Ukrainy poinformował, że podpisano wspólne oświadczenie obu rządów. Wśród najważniejszych jego punktów są - według niego - zapisy, że Polska popiera wejście Ukrainy do UE i NATO oraz będzie dokładała starań o przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE już w czerwcu. Porozumiano się - jak powiedział Szmyhal - w kwestii wzmocnienia współpracy obronnej, rozwijania sojuszu polsko-ukraińsko-brytyjskiego oraz współpracy w zakresie wzmocnienia sankcji przeciwko Rosji.
- Zostało również podpisane memorandum dotyczące powołania wspólnej komisji dotyczącej nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami naszych państw. Komisja ta przygotuje zalecenia dotyczące powołania wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa produkującego broń i sprzęt wojskowy oraz sprzęt uzupełniający. To wyniesie naszą współpracę na nowy poziom i pozwoli na produkowanie współczesnych rodzajów broni defensywnej - zaznaczył ukraiński polityk.
- Porozumieliśmy się w zakresie wzmacniania współpracy przygranicznej między Ukrainą a Polską. Polska obiecała popierać Ukrainę w kwestii zniesienia ceł oraz dołączenia do konwencji o wspólnym tranzycie. Nasi polscy partnerzy potwierdzili również swoją gotowość do udziału w powojennej odbudowie Ukrainy. Została również podpisana deklaracja ministrów spraw wewnętrznych dotycząca powołania dwóch komisji: do spraw przejść granicznych i infrastruktury przygranicznej oraz do spraw przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom podczas przekraczania granicy - powiedział premier Ukrainy.
Energetyka i historia
Kolejne memorandum w sprawie współpracy pomiędzy właściwymi ministerstwami obu krajów przewiduje zwiększenia współpracy w zakresie energetyki. Według Szmyhala "ma to na celu całkowite uniezależnienie się naszych krajów i całej Europy od rosyjskich surowców energetycznych. Oba państwa porozumiały się w sprawie konieczności zwiększenia transgranicznego handlu energią elektryczną oraz odnowienia linii energetycznej pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Atomową a Rzeszowem. - Dla Ukrainy jest to projekt bardzo ważny. Otworzy on dodatkową możliwość eksportu energii ukraińskiej do Europy - zaznaczył szef ukraińskiego rządu.
Z kolei memorandum dotyczące współpracy pomiędzy Ministerstwem Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy a polskim Ministerstwem Klimatu i Środowiska dotyczy gotowości Ukrainy do wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.
Szmyhal poinformował też, że "podpisane zostało memorandum pomiędzy resortami kultury Ukrainy i Polski w sprawie współpracy dotyczącej zagadnień pamięci narodowej". - Jest to ważny dokument, który - jestem pewien - pozwoli w warunkach owocnego dialogu wyjaśnić wszelkie zagadnienia dotyczące przeszłości naszych państw. Zostanie powołana grupa robocza, w skład której wejdą eksperci i historycy. Zajmie się ona kwestiami kompleksów memorialnych, pochówków i uczczenia pamięci naszych przodków- powiedział.
Premier Morawiecki o wywózkach
Szef polskiego rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w Kijowie wyraził wdzięczność i szacunek do całego ukraińskiego rządu oraz narodu, w związku z nierówną walką, jaką toczą z rosyjskim najeźdźcą. Złożył też wyrazy współczucia dla rodzin, które straciły swych synów, bliskich. W tym kontekście wskazał, że 1 czerwca przypada w Polsce Dzień Dziecka, a na Ukrainie Dzień ochrony dziecka.
Komentarze