Kaczyński i Morawiecki odznaczeni wysokimi orderami przez Zełenskiego

Premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz Premier Ukrainy Denys Szmyhal, fot.  PAP/Viacheslav Ratynskyi
Premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz Premier Ukrainy Denys Szmyhal, fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Ordery dla Morawieckiego i Kaczyńskiego

Prezydent odznaczył naszych prawdziwych przyjaciół, naszych braci za nieustanną pomoc zarówno przed rozpoczęciem wojny, jak i po jej rozpoczęciu - podkreślił Szmyhal.

- Bez względu na wszystko polski rząd i pan premier są naszymi prawdziwymi przyjaciółmi i okazują nam wszelką pomoc w każdej dziedzinie (...). Nigdy tego nie zapomnimy. Jestem przekonany, że następne pokolenia Ukraińców i Polaków będą utrzymywać bratnie stosunki. Jak powiedział dziś prezydent Ukrainy, oba narody mają ogromy potencjał, mamy silne armie, potężną gospodarkę i potężną, świetlaną przyszłość - dodał premier Ukrainy.

Umowy o współpracy

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński przebywali dziś z wizytą na Ukrainie. Oba rządy Polski i Ukrainy przeprowadziły konsultacje międzyrządowe, podpisano umowy i memoranda w sferze energetyki, sferze wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej. Polski rząd jest pierwszym od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule. Obaj premierzy spotkali się też z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Polska popiera wejście Ukrainy do UE i NATO

Premier Ukrainy poinformował, że podpisano wspólne oświadczenie obu rządów. Wśród najważniejszych jego punktów są - według niego - zapisy, że Polska popiera wejście Ukrainy do UE i NATO oraz będzie dokładała starań o przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE już w czerwcu. Porozumiano się - jak powiedział Szmyhal - w kwestii wzmocnienia współpracy obronnej, rozwijania sojuszu polsko-ukraińsko-brytyjskiego oraz współpracy w zakresie wzmocnienia sankcji przeciwko Rosji.

- Zostało również podpisane memorandum dotyczące powołania wspólnej komisji dotyczącej nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami naszych państw. Komisja ta przygotuje zalecenia dotyczące powołania wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa produkującego broń i sprzęt wojskowy oraz sprzęt uzupełniający. To wyniesie naszą współpracę na nowy poziom i pozwoli na produkowanie współczesnych rodzajów broni defensywnej - zaznaczył ukraiński polityk.

- Porozumieliśmy się w zakresie wzmacniania współpracy przygranicznej między Ukrainą a Polską. Polska obiecała popierać Ukrainę w kwestii zniesienia ceł oraz dołączenia do konwencji o wspólnym tranzycie. Nasi polscy partnerzy potwierdzili również swoją gotowość do udziału w powojennej odbudowie Ukrainy. Została również podpisana deklaracja ministrów spraw wewnętrznych dotycząca powołania dwóch komisji: do spraw przejść granicznych i infrastruktury przygranicznej oraz do spraw przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom podczas przekraczania granicy - powiedział premier Ukrainy.

Energetyka i historia

Kolejne memorandum w sprawie współpracy pomiędzy właściwymi ministerstwami obu krajów przewiduje zwiększenia współpracy w zakresie energetyki. Według Szmyhala "ma to na celu całkowite uniezależnienie się naszych krajów i całej Europy od rosyjskich surowców energetycznych. Oba państwa porozumiały się w sprawie konieczności zwiększenia transgranicznego handlu energią elektryczną oraz odnowienia linii energetycznej pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Atomową a Rzeszowem. - Dla Ukrainy jest to projekt bardzo ważny. Otworzy on dodatkową możliwość eksportu energii ukraińskiej do Europy - zaznaczył szef ukraińskiego rządu.

Z kolei memorandum dotyczące współpracy pomiędzy Ministerstwem Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy a polskim Ministerstwem Klimatu i Środowiska dotyczy gotowości Ukrainy do wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.

Szmyhal poinformował też, że "podpisane zostało memorandum pomiędzy resortami kultury Ukrainy i Polski w sprawie współpracy dotyczącej zagadnień pamięci narodowej". - Jest to ważny dokument, który - jestem pewien - pozwoli w warunkach owocnego dialogu wyjaśnić wszelkie zagadnienia dotyczące przeszłości naszych państw. Zostanie powołana grupa robocza, w skład której wejdą eksperci i historycy. Zajmie się ona kwestiami kompleksów memorialnych, pochówków i uczczenia pamięci naszych przodków- powiedział.

Premier Morawiecki o wywózkach

Szef polskiego rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w Kijowie wyraził wdzięczność i szacunek do całego ukraińskiego rządu oraz narodu, w związku z nierówną walką, jaką toczą z rosyjskim najeźdźcą. Złożył też wyrazy współczucia dla rodzin, które straciły swych synów, bliskich. W tym kontekście wskazał, że 1 czerwca przypada w Polsce Dzień Dziecka, a na Ukrainie Dzień ochrony dziecka.

Lubię to! Skomentuj95 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka