Jesteśmy w czołówce krajów z najniższym bezrobociem. Remisujemy z Niemcami

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w kwietniu, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,0 proc. Źródło: pixabay.com
Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w kwietniu, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,0 proc. Źródło: pixabay.com
Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w kwietniu wyniosła w Polsce 3,0 proc., tak jak w marcu - podał w środę Eurostat. W Unii Europejskiej w rankingu krajów z najniższym bezrobociem remisujemy z Niemcami, a wyprzedzają nas tylko Czesi.

Urząd statystyczny Eurostat podał, że stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w kwietniu 3 proc. Bez pracy było 526 tys. osób.

Identyczny wskaźnik odnotowano u naszych zachodnich sąsiadów - Niemiec, gdzie bez pracy w było 1 mln 299 tys. osób. Lepszym wynikiem mogą pochwalić się tylko Czechy, gdzie bez pracy w styczniu pozostawało 2,4 proc. aktywnych zawodowo, czyli 126 tys. osób.

Stopa bezrobocia w eurolandzie

Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej poinformował w komunikacie, że stopa bezrobocia w strefie euro w kwietniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,8 proc. wobec 6,8 proc. w poprzednim miesiącu. Bez pracy było prawie 13 mln 264 tys. obywateli UE.

Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wyniosła 6,2 proc., wobec 6,2 proc. w poprzednim miesiącu.

Najwyższe, bo dwucyfrowe bezrobocie odnotowano w dwóch krajach UE – Grecji i Hiszpanii – i wyniosło odpowiednio: 12,7 proc. oraz 13,3 proc.

Spadek bezrobocia wśród osób młodych

Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy, zastępca dyrektora w PIE zauważył, że w Polsce stopa bezrobocia szybko spada wśród osób młodych, poniżej 25 roku życia. W kwietniu obniżyła się do 8,9 proc., gdzie w tym samym miesiącu rok temu wynosiła 13,9 proc.

Warto dodać, że dane z rynku pracy opublikowane przez Eurostat różnią się od wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Eurostat uwzględnia osoby, które nie pracują, ale mogą i chcą znaleźć pracę. GUS natomiast podaje po prostu liczbę osób zarejestrowanych w urzędach pracy.

W kwietniu 2022 roku dane GUS wykazały, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,2 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 878 tys. bezrobotnych.

MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo