"Jak to jest, gdy finansuje się ludobójstwo?". Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
"Jak to jest, gdy finansuje się ludobójstwo?". Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Eksporterzy znaleźli sposób na omijanie sankcji. Kto i jak handluje rosyjską ropą?

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Eksporterzy ukrywają pochodzenie rosyjskiej ropy, mieszając ją z innymi surowcami i ukrywając jej pochodzenie - informuje w środę „Wall Street Journal”. Według dziennika główną rolę w tym procederze odgrywają indyjskie rafinerie, dzięki którym Rosji udało się znacznie zwiększyć eksport ropy.

Rosyjska ropa w USA

Według „WSJ” podmioty handlujące tańszą, rosyjską ropą stosują różne zabiegi, by ominąć amerykańskie sankcje lub uniknąć wysokich kosztów ubezpieczenia i transportu dostaw. Jednym z nich jest używanie rosyjskiej ropy przez indyjskie rafinerie, które mieszają rosyjską ropę z ropą innego pochodzenia przy produkcji paliw i innych produktów.

Polecamy:

Czy Tomasz Lis zostanie symetrystą?

Kończy się czas na składanie wniosków o 500 plus. Do kiedy można ubiegać się o świadczenie

W ten sposób dostawy z takimi produktami trafiły do portów w Nowym Jorku i New Jersey, wbrew zakazowi importu rosyjskiej ropy, wykorzystując potencjalne luki w sankcjach.

Rosyjska ropa w Chinach i Europie

W innych przypadkach statki transportujące rosyjską ropę lub produkty pochodne dokonują transferu ropy na inne statki na pełnym morzu albo wyłączają transpondery, starając się uniknąć wysokich kosztów związanych z ryzykiem politycznym w handlu surowcem z Rosji. W ten sposób rosyjska ropa ma być transportowana m.in. do Chin i Europy Zachodniej.

Jak ustalił „WSJ”, jednym z kluczowych hubów handlu rosyjską ropą stały się Indie, które od początku rosyjskiej inwazji zaczęły importować surowiec na dużą skalę, zwiększając dostawy z 30 tys. do 800 tys. baryłek dziennie. To pozwoliło Rosji na przywrócenie poziomu eksportu ropy niemal do poziomu sprzed inwazji.

KW

Czytaj dalej:

"Polskie firmy będą brały udział w odbudowie Ukrainy"

Morawiecki w Borodziance: "Na Ukrainie dzieje się historia świata"

Zapadł wyrok ws. majątku Magdaleny Adamowicz

Bo haubica była za droga. Bruksela nie dostarczy Ukrainie bardzo potrzebnej broni

Fala komentarzy po zatrudnieniu Sekielskiego w Newsweeku. Gratulacje i wątpliwości

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka