Do końca czerwca można składać wniosku o 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. (fot. Pixabay)
Do końca czerwca można składać wniosku o 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. (fot. Pixabay)

Kończy się czas na składanie wniosków o 500 plus. Do kiedy można ubiegać się o świadczenie

Redakcja Redakcja 500 plus Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Wnioski o świadczenie 500 plus na nowy okres rozliczeniowy składać można do końca czerwca tego roku. Spóźnieni otrzymają świadczenie od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice, którym niedawno urodziło się dziecko – oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku.

Kończy się czas na składanie wniosków o 500 plus

Jak przypomina TVP, już od lutego rodzice i opiekunowie składać mogą elektroniczne wnioski o świadczenie 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Obowiązywać on będzie od 1 czerwca tego roku do 31 maja następnego. W całym kraju wpłynęło już ponad 3,8 mln elektronicznych wniosków o 500 plus.

Rodzice, którzy złożyli prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia, pierwszą wypłatę świadczenia otrzymają do 30 czerwca. Jeśli złożyli wniosek złożony został w maju – do 31 lipca, zaś w czerwcu – do końca sierpnia. W sytuacji, gdy wniosek złożony zostanie po terminie, czyli po 30 czerwca tego roku świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowić będą rodzice, którym urodziło się dziecko. Takie osoby będą miały trzy miesiące na złożenie wniosku.

Terminy płatności

Jak informuje ZUS, wypłaty świadczeń 500 plus realizowane będą w dziesięciu terminach płatności: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20, 22 dzień każdego miesiąca.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje na dziecko, do ukończenia przez nie 18 lat. Tylko w dwóch sytuacjach ZUS wypłaci je w niższej wysokości – gdy dziecko urodzi się albo ukończy 18 lat w trakcie miesiąca.

Wniosek o świadczenie 500 plus można złożyć wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Empatia. Uchodźcy z Ukrainy wniosek składają tylko przez PUE ZUS. Świadczenie przekazywane jest w formie bezgotówkowej na wskazany we wniosku numer rachunku.


RB


Czytaj dalej:

Bo haubica była za droga. Bruksela nie dostarczy Ukrainie bardzo potrzebnej broni

Fala komentarzy po zatrudnieniu Sekielskiego w Newsweeku. Gratulacje i wątpliwości

Ukraiński dziennikarz: obrońcy nie mają wyboru, wycofają się z Siewierodoniecka

Oto nowy naczelny "Newsweeka". Zastąpi Lisa, będą zmiany

Ukrainka rozpoznała swoje rzeczy na rosyjskim czołgu. Złodziej kradł na froncie

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo