Ukraiński bank centralny podniósł roczną referencyjną stopę procentową z 10 do 25 proc. fot. Julia Berezovska - praca własna, CC BY-SA 4.0
Ukraiński bank centralny podniósł roczną referencyjną stopę procentową z 10 do 25 proc. fot. Julia Berezovska - praca własna, CC BY-SA 4.0

Bank centralny Ukrainy nie miał wyjścia, wdrożono radykalne środki. Najwyżej w Europie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Narodowy Bank Ukrainy (NBU) dokonał w czwartek pierwszej podwyżki stóp procentowych od czterech miesięcy. Roczna referencyjna stopa procentowa wzrosła ponad dwukrotnie, z 10 proc. do 25 proc. - odnotowała agencja Bloomberga, zaznaczając, że jest to najwyższy poziom w Europie.

Bank centralny Ukrainy podniósł stopę procentową z 10 do 25 procent

Na czwartkowym posiedzeniu ukraiński bank centralny podniósł roczną referencyjną stopę procentową z 10 do 25 proc. Jak zauważyła agencja Bloomberga, to najwyższy poziom od września 2015 roku i najwyższa stopa procentowa w Europie.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) podał również, że jego interwencje w celu wsparcia hrywny wzrosły w maju do 3,4 mld dolarów w porównaniu do średnio 2 mld dolarów w poprzednim miesiącu.

"Rozwój inflacji wymaga od Banku Narodowego powrotu do aktywnej polityki stóp procentowych, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się oczekiwań inflacyjnych i dolaryzacji gospodarki" - poinformował prezes banku centralnego Kirył Szewczenko na czwartkowej konferencji prasowej.

Wiceprezes NBU Serhij Nikołajczuk dodał, że bank centralny w następnym kroku spodziewa się obniżki. "Nastąpi to dopiero wtedy, gdy uznamy, że dewaluacja i oczekiwania inflacyjne się uspokoiły".

Prezes banku centralnego stwierdził, że Ukraina powinna dążyć do zawarcia nowej umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. NBU zapowiedział "podjęcie dodatkowych środków" w celu wsparcia rynku międzybankowego.

Jak odnotował Bloomberg, wiceszef banku centralnego Ukrainy Jurij Heletij spodziewa się, że pomoc zagraniczna dla kraju wzrośnie w czerwcu do 4,8 mld dolarów. 

Czytaj dalej:

SW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka