Sikorski powiedział, że Zachód ma prawo dać Ukrainie głowice nuklearne. Jest reakcja Rosji

Z lewej Maria Zacharowa, z prawej Radosław Sikorski.
Z lewej Maria Zacharowa, z prawej Radosław Sikorski.
- Rosja złamała memorandum budapesztańskie. Zachód ma prawo dać Ukrainie głowice nuklearne, by mogła chronić swoją niezależność - powiedział eurodeputowany Radosław Sikorski. Na jego słowa natychmiast zareagowali rosyjscy politycy.

Sikorski proponuje przekazanie broni nuklearnej Ukrainie

Wypowiedź Radosława Sikorskiego przytacza serwis Nexta.

- Rosja naruszyła memorandum (budapeszteńskie) i dlatego Zachód może dać Ukrainie możliwość obrony jej niepodległości - mówi Radosław Sikorski.

Przeczytaj: Nieformalna umowa krajów NATO. Ukraina nie dostanie więcej czołgów?

Rosyjskie MSZ reaguje

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa natychmiast zareagowała na słowa polskiego eurodeputowanego. Nazwała Sikorskiego  „mężem anglo-amerykańskiej rusofobicznej propagandzistki Ann Applebaum”.

"Polscy politycy, kontrolowani i napędzani przez Amerykanów, reprezentują ekstremistyczną ideologię, sieją nienawiść, podżegają do konfliktów, a teraz grożą planecie naruszeniem reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej" - napisała na Telegramie rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Zacharowa dodała również, że politycy tacy jak Sikorski "zagrażają narodowi polskiemu, który jest ciągnięty do granicy światowej wojny jądrowej".

Szef rosyjskiej dumy: Sikorski prowokuje konflikt nuklearny w Europie Środkowej

Ponadto, szef Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin powiedział na kanale Telegram, że jeśli propozycja Sikorskiego dotycząca dostarczenia broni jądrowej Ukrainie zostanie zrealizowana, ewentualny konflikt nuklearny zniszczy kontynent europejski i dlatego Ukraina musi zostać zdemilitaryzowana.

"Problemy Europejczyków z takimi deputowanymi będą znacznie poważniejsze niż te, z którymi borykają się już dzisiaj (uchodźcy, rekordowa inflacja, kryzys energetyczny). Sikorski prowokuje konflikt nuklearny w Europie Środkowej. Nie myśli o przyszłości ani Ukrainy, ani Polski. Jeśli jego propozycje zostaną wprowadzone w życie, kraje te nie będą już takie same jak Europa. Powinien zostać zbadany przez psychiatrę, podać się do dymisji i pozostać w domu pod nadzorem. To właśnie z powodu takich ludzi jak Sikorski należy nie tylko wyzwolić Ukrainę od ideologii nazistowskiej, ale także zdemilitaryzować ją, zapewniając jej status kraju wolnego od broni jądrowej" - napisał Wołodin.

Wołodinowi niebezpośrednio odpisał sam Sikorski, komentując wpis portalu gazeta.ru dotyczący wypowiedzi Rosjanina. „Nie, panie Wołodin. W 1994 roku obiecaliście Ukrainie szanować jej granice w zamian za jej arsenał nuklearny. Teraz ją kolonizujecie i grozicie atomami zarówno Ukrainie, jak i NATO. Chcemy tylko, abyście wiedzieli, że jeśli ich użyjecie, my też mamy opcje” - napisał.

Memonrandum budapeszteńskie to porozumienie podpisane w grudniu 1994 roku, na mocy którego Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Ukraina zaś zobowiązała się do przekazania strategicznej broni nuklearnej Rosji i przystąpienia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowe.

ja

Czytaj także:

Mobbing w "Newsweeku"? Komisja bada zachowanie Lisa wobec podwładnych

Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią ukończone. SG: prace idą zgodnie z planem

Amerykanie wściekli na Kongres. Masowe protesty ws. zaostrzenia dostępu do broni

Gdy wylądowali, od razu rzucili się do ucieczki. Tajemniczy samolot w Bułgarii
Lubię to! Skomentuj173 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka