Nieformalna umowa krajów NATO. Ukraina nie dostanie więcej czołgów?

Agencja Ukrinform, powołując się na publikację w niemieckim magazynie "Spiegel" informuje o nieformalnej umowie krajów NATO mówiącej o niedostarczaniu czołgów do Ukrainy. (fot. Flickr/7th Army Training Command)
Agencja Ukrinform, powołując się na publikację w niemieckim magazynie "Spiegel" informuje o nieformalnej umowie krajów NATO mówiącej o niedostarczaniu czołgów do Ukrainy. (fot. Flickr/7th Army Training Command)
Według agencji Ukrinform, która powołuje się na artykuł w niemieckim magazynie "Spiegel", kraje NATO miały nieoficjalnie zgodzić się na to, by nie dostarczać czołgów do Ukrainy.

Ukrinform podało również, że tekst w magazynie "Spiegel" odnosi się do spekulacji prasy na temat tego, że Hiszpania gotowa jest przekazać Ukrainie 40 niemieckich czołgów Leopard 2.

Niemiecka gazeta podała, że doniesienia te "wywołały wielkie poruszenie, ponieważ dostawa wymagała zgody Berlina". Jak się okazuje, Hiszpania wycofała się ze swojej deklaracji z niewiadomych jeszcze powodów.

Nieoficjalne ustalenia NATO

— Ponadto niemiecki rząd ostrzegał Hiszpanów w rozmowach telefonicznych, że taki krok byłby odejściem od (całkowicie nieoficjalnej) decyzji wszystkich zachodnich sojuszników, by nie dostarczać czołgów do Kijowa — informuje Ukrinform cytując artykuł z niemieckiej gazety.

"Spiegel" w swojej publikacji zwrócił też uwagę na wypowiedź niemieckiego kanclerza Olafa Scholza, który w Komisji Obrony Bundestagu podkreślił, że decyzja o dostawie czołgów do Ukrainy uzależniona będzie od rozmów z innymi dyplomatami.

Niemieckie dostawy

"Bild am Sonntag" podkreślił, że Ukraina już od kilku tygodni domaga się dostaw broni pancernej z Niemiec. Dodano, że kilka wozów bojowych piechoty Marder przeszły niedawno modernizację i są gotowe do użycia. Podkreślono, że mogłyby one być natychmiast dostarczone do Kijowa.

— O tym, kiedy i gdzie Marder zostanie dostarczony, decyduje rząd niemiecki — oznajmił Armin Papperger, dyrektor generalny koncernu Rheinmetall.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka