Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią ukończone. SG: prace idą zgodnie z planem

Straż Graniczna poinformowała o ukończeniu pierwszych odcinków budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy. (fot. Twitter/Straż Graniczna)
Straż Graniczna poinformowała o ukończeniu pierwszych odcinków budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy. (fot. Twitter/Straż Graniczna)
— Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej zostały odebrane; trwają odbiory pozostałych — poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. Dodano również, że przęsła ustawione są już na długości 140 kilometrów, a cała zapora ma być gotowa 30 czerwca.

Straż Graniczna poinformowała w niedzielę o postępach w budowie zapory na polsko-białoruskiej granicy.

— Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej zostały odebrane. Trwają odbiory pozostałych — przekazała na Twitterze Straż Graniczna.

Straż podała też, że ustawiono przęsła na długości 140 kilmetrów.

— W najbliższych dniach rozpocznie się instalacja bariery elektronicznej — informuje Straż Graniczna.

Bariera na granicy z Białorusią

25 stycznia bieżącego roku rozpoczęto prace nad budową zapory, która na 187 km granicy z Białorusią.

— Wykonawcy deklarują, że barierę fizyczną ukończą zgodnie z planem, czyli do końca czerwca. Do tego zobowiązuje ich też umowa — przekazała por. Anna Michalska, rzecznik prasowy Straży Granicznej.

Na Twitterze SG pojawiło się też nagranie dokumentujące ukończenie prac na odcinku patrolowanym przez oddział Straży Granicznej w Kuźnicy.

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią

Do końca czerwca obowiązywać będzie zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Ograniczenie to wprowadzone zostało przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Wcześniej, od 2 czerwca do 30 listopada ubiegłego roku na tym terenie wprowadzony był stan wyjątkowy.

W czwartek szef MSWiA poinformował na Twitterze o zniesieniu zakazu przebywania na terenie przygranicznym.

— 1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewodowie wprowadzą zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej — napisał Kamiński.

Termin, do kiedy obowiązuje zakaz zbiega się z planowanym zakończeniem budowy fizycznej zapory. Roboty budowlane wykonywane są przez firmę Budimex, konsorcjum Unibepu i spółkę zależną Budrex. Stalowe elementy wykonuje konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce oraz Węglokoks. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na perymetrię, którą SG podpisała z Elektrotimem 24 marca, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj55 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka