Ścigaj zabrała głos ws. porozumienia z PiS. Jednego nie uwzględniono

Agnieszka Ścigaj podczas czwartkowej konferencji prasowej wypowiedziała się na temat porozumienia jej koła Polskie Sprawy z PiS. (fot. PAP)
Agnieszka Ścigaj podczas czwartkowej konferencji prasowej wypowiedziała się na temat porozumienia jej koła Polskie Sprawy z PiS. (fot. PAP)
W czwartek Agnieszka Ścigaj, nowa minister w KPRM i przewodnicząca koła Polskie Sprawy wypowiedziała się na temat przyszłych kooperacji z rządem. — Współpracę z rządem w zakresie bezpieczeństwa i przeciwdziałania destabilizacji państwa zakłada porozumienie pomiędzy kołem Polskie Sprawy a PiS — powiedziała. Zaznaczyła, że porozumienie nie zawiera zapisów o głosowaniu razem z PiS za każdym razem.

Porozumienie Polskich Spraw i PiS

Ścigaj podczas czwartkowej konferencji prasowej zapytano m. in. o szczegóły porozumienia koła Polskie Sprawie z PiS.

Minister wskazała, że po wybuchu wojny na Ukrainie, koło Polskie Sprawy zadeklarowało, że będzie współpracowało z rządem w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, a także przeciwdziałania destabilizacji państwa.

— I porozumienie to obejmuje — powiedziała.

Stwierdziła, że porozumienie z PiS jest "bardzo proste" i nie ma żadnych innych zapisów szczegółowych. Wyjaśniła, że nie ma w nim także zapisów o lojalnym głosowaniu z PiS w każdym głosowaniu w Sejmie.

— Co do zasady, będąc w rządzie i uczestnicząc w pracach rządowych nad różnymi aktami prawnymi, będę starała się głosować za tymi ustawami. Natomiast to porozumienie tego nie obejmowało i wydaje mi się, że nie było też takiego oczekiwania — powiedziała Ścigaj.

Sekretarz generalny PiS tłumaczy

Wcześniej sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski przekazał dziennikarzom, że podpisane przez PiS porozumienie z kołem Polskie Sprawy dotyczy wspierania rządu do końca kadencji. Klub PiS nie będzie na razie poszerzany.

— Porozumienie z kołem Polskie Sprawy dotyczy wspólnych głosowań, wspólnych propozycji programowych, ogólnie szeroko rozumianego wspierania rządu — powiedział. Rozwiązanie to podobne jest do porozumienia z Kukiz'15, które zostało podpisane w ubiegłym roku.

Czteroosobowe do środy koło Polskie Sprawy tworzyli obok Ścigaj także: Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka. Poseł Szramka poinformował w środę, że zrezygnował z członkostwa w tym kole i ogłosił, że zostanie posłem niezrzeszonym. Ścigaj w środę została powołana na funkcję ministra-członka Rady Ministrów.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Ścigaj będzie w rządzie zajmować się szeroko rozumianą tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy.


RB

Zobacz: 


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka