Ukraińcy już walczą z Rosją z pomocą systemu HIMARS. Jest pierwsze nagranie z akcji

Ukraińcy bronią się już za pomocą systemu HIMARS. fot. TheDeadDistrict/Twitter
Ukraińcy bronią się już za pomocą systemu HIMARS. fot. TheDeadDistrict/Twitter
W sieci pojawiło się pierwsze nagranie z użycia przez Ukraińców systemu HIMARS, który Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie.

HIMARS już w użyciu. Ukraina walczy

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie cztery wyrzutnie systemu HIMARS wraz z 1000 rakiet o zasięgu ok. 70 km. Przedstawiciele administracji amerykańskiej podkreślili, że jest to jedynie początkowy zestaw. To duże wzmocnienie dla Ukrainy mogące zredukować przewagę militarną Rosji w Donbasie. 

Czytaj: Janusz Korwin-Mikke ma własną historię Rosji. "Nigdy nie mordowali Polaków"

W sieci pojawiło się nagranie z pierwszego użycia systemu HIMARS przez Ukraińców.


Prezydent Zełenski: dziękuję USA za nowy pakiet uzbrojenia, w tym systemy HIMARS

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za kolejny pakiet pomocy obronnej. 


"Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Joe Bidenowi i narodowi amerykańskiemu za decyzję o dostarczeniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy obronnej o wartości 450 mln dolarów. To wsparcie, w tym dodatkowe systemy HIMARS, jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Wspólnym wysiłkiem uwolnimy ziemie Ukrainy od rosyjskiego agresora!" - napisał Zełenski na Twitterze.

W czwartek Biały Dom ogłosił nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. Według komunikatu Pentagonu oprócz wspomnianych systemów HIMARS w ramach nowego pakietu USA przekażą ze swoich magazynów także 36 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 105 mm, 18 łodzi patrolowych do ochrony wybrzeża, pojazdy do holowania haubic M777, 1200 granatników i 2 tys. karabinów maszynowych. 

SW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka