"To będzie ostatnie lato dla Rosjan". Do Ukrainy dotarła potężna broń

System HIMARS może wydatnie pomóc ukraińskiej obronie na froncie.
System HIMARS może wydatnie pomóc ukraińskiej obronie na froncie.
"Lato będzie gorące" - zapowiedział Oleksij Reznikow, minister obrony Ukrainy. Satysfakcja płynie z faktu dostarczenia na front systemu artylerii rakietowej HIMARS przez Stany Zjednoczone.

O taką broń strona ukraińska prosiła niemal od początku inwazji. Teraz wydaje się niezbędna, by przynajmniej zredukować przewagę artyleryjską Rosjan w Donbasie, który jest nieustannie ostrzeliwany i bombardowany. Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie cztery wyrzutnie systemu HIMARS wraz z 1000 rakiet o zasięgu ok. 70 km. Przedstawiciele administracji amerykańskiej podkreślili, że jest to jedynie początkowy zestaw. 

Zobacz: Ukraina ma już bardzo zaawansowaną broń USA. Jak teraz zachowa się Putin?

HIMARS-y na Ukrainie

- HIMARS-y dotarły do Ukrainy. Dziękuję moim kolegom z USA i przyjacielowi sekretarzowi obrony Lloydowi J. Austinowi za te potężne narzędzia! Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów. I ostatnie dla niektórych z nich - komentował decyzję USA Oleksi Reznikow, szef ukraińskiego MON. 

Według sił zbrojnych Ukrainy, od początku agresji okupant stracił już 34 430 żołnierzy i 1,5 tys. czołgów. W ostatnich dniach średnio na froncie ginie po 200 Rosjan. Media ukraińskie podawały niedawno, że w wojnie o obronę ojczyzny poległo ok. 10 tys. ukraińskich żołnierzy. 

Czytaj: 


GW

Lubię to! Skomentuj71 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka