Ukraińcy nadal niszczą rosyjskie składy amunicji. Prowokacja Rosjan

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną opublikował raport informujący o ostatnich działaniach Rosjan i Ukraińców. Wynika z niego, że rosyjska armia zaatakowała, najprawdopodobniej pod fałszywą flagą, elektrownię atomową w Enerhodarze. (fot. Flickr)
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną opublikował raport informujący o ostatnich działaniach Rosjan i Ukraińców. Wynika z niego, że rosyjska armia zaatakowała, najprawdopodobniej pod fałszywą flagą, elektrownię atomową w Enerhodarze. (fot. Flickr)
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną opublikował raport, w którym poinformował o atakach ukraińskiej armii na rosyjskie składy amunicji w południowej Ukrainie. Wynika z niego również, że Rosjanie przeprowadzili prowokacyjny atak na elektrownię atomową w Enerhodarze, próbując oskarżyć o to Ukraińców.

Okupowani Ukraińcy odmawiają pracy

— Tymczasem pracownicy firmy elektroenergetycznej Charkiwobłenerho w Wołczansku w obwodzie charkowskim odmówili pracy pod rosyjską władzą okupacyjną. Ukraińskie Narodowe Centrum Ruchu Oporu informowało, że okupanci zagrozili im za to "zesłaniem do obozu koncentracyjnego" w Wołczansku — informuje ISW.

Przerwa operacyjna

Rosyjskie wojska na Ukrainie wciąż są w fazie przerwy operacyjnej, podczas której przegrupowują się oraz starają odzyskać wyczerpane siły. Władze Rosji nie ogłosiły we wtorek żadnych zdobyczy terytorialnych, ale – jak podkreśla ISW – przerwa operacyjna nie oznacza całkowitego wstrzymania działań.

Nieskuteczne ataki Rosjan

Zdaniem think tanku Rosjanie prowadzili ograniczone i nieskuteczne ataki lądowe na północ od Słowiańska i na wschód od Siewierska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Ostrzeliwali z powietrza i artylerii okolice Bachmutu i Awdijiwki. Przeprowadzili też nieudane ataki na północ od Charkowa.

Atak pod fałszywą flagą na elektrownię w Enerhodarze

— Rosjanie najprawdopodobniej dokonali ataków pod fałszywą flagą na Zaporoską Elektrownię Atomową w okupowanym Enerhodarze w obwodzie zaporoskim, by oskarżyć o to Ukraińców – napisano w raporcie.

Ukraińskie władze wzywały wcześniej mieszkańców okupowanych obwodów zaporoskiego i chersońskiego, by ewakuowali się, zanim ruszy ukraińska kontrofensywa. Zarzucały przy tym Rosji, że wykorzystuje cywilów jako żywe tarcze.

Kontrofensywa Ukraińców

— Siły ukraińskie w dalszym ciągu uderzały tymczasem w poniedziałek i wtorek w rosyjską infrastrukturę wojskową na okupowanych terenach na południu Ukrainy. Ukraińskie dowództwo operacyjne Południe informowało o zniszczeniu składów amunicji w miejscowościach Nowa Kachowka i Czariwne — przekazał ISW.

Rosja dostanie drony od Iranu?

W raporcie Instytutu zwrócono również uwagę na wypowiedź doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w Białym Domu Jake’a Sullivana, który ostrzegał, że Iran zamierza dostarczyć Rosji „nawet kilkaset dronów”. Według niego rosyjska armia może zacząć ich używać jeszcze w lipcu.


RB

Czytaj dalej:

Nieoficjalnie: Polityk PiS zawieszona po kontrowersyjnych wpisach na Twitterze

Iran wesprze Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie. Przekaże jej potężną broń

HIMARS zbiera żniwa. Rosyjska dywizja straciła większość dowództwa

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka