Dron bojowy Ababil-5
Dron bojowy Ababil-5

Iran wesprze Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie. Przekaże jej potężną broń

Redakcja Redakcja Iran Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Stany Zjednoczone mają informacje, z których wynika, że Iran wesprze Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie, dostarczając jej znaczną liczbę dronów, w tym także uzbrojonych - powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Iran wesprze Rosję w wojnie

- Nasz wywiad wskazuje, że rząd irański przygotowuje się do dostarczenia Rosji nawet kilkuset dronów, w tym bezzałogowych samolotów bojowych, w bardzo krótkim czasie – wyjaśnił Sullivan podczas briefingu prasowego w Waszyngtonie.

Jak podkreślił, informacje te "wskazują również, że Iran przygotowuje się do szkolenia żołnierzy rosyjskich w zakresie obsługi tych dronów, a pierwsze szkolenia miały już rozpocząć się na początku lipca".

Zobacz: NASA i prezydent USA pokazali zdjęcie Wszechświata. Biden: To historyczny dzień

Irańskie drony bojowe

AFP zwraca uwagę, że irańskie drony były już wykorzystywane przez jemeńskich rebeliantów Huti w atakach na cele w Arabii Saudyjskiej.

Francuska agencja podkreśla też, że drony odgrywają ważną rolę podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, m.in. w operacjach rozpoznawczych oraz w atakach rakietowych i bombardowaniach.

W czerwcu 2021 roku główny dowódca Gwardii Hossein Salami mówił, że Iran posiada bezzałogowe statki powietrzne (drony) o zasięgu 7 tys. km. "Latają, wracają i lądują tam, gdzie jest zaplanowane" - mówił. 

Wśród nich znajdują się Ababil-5, czyli drony bojowe wyposażone w pociski Qaem-9. – Drony sił zbrojnych Iranu są najpotężniejsze w regionie. Nasze zdolności ulepszania tych maszyn są niespotykane – powiedział generał Abdolrahim Mousavi.


USA wspierają Ukrainę

Według doradcy prezydenta Joe Bidena Rosja w znacznej mierze nie zrealizowała swoich celów na Ukrainie, m.in. nie udało jej się zająć stolicy kraju, Kijowa, i doprowadzić do likwidacji państwa ukraińskiego.

Jake Sullivan podkreślił, że podstawowym celem strategii USA jest "zapewnienie Ukraińcom jak najmocniejszej pozycji na polu bitwy, tak aby mieli silną pozycję w negocjacjach (z Rosją), gdy nadejdzie dyplomacja".

ja

Czytaj także:

Specjalny status dla Polaków. Zełenski skierował do Rady Najwyższej projekt ustawy

"On chce zdetonować", "odsuńcie się". Nagrali moment, gdy szaleniec kładzie pocisk

BGK daje czas do 26 lipca. W grę wchodzi ogromne dofinansowanie

Awantura o turbinę do Nord Stream 1. KE umywa ręce, a Ukraina reaguje


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka