Specjalny status dla Polaków. Zełenski skierował do Rady Najwyższej projekt ustawy

Na zdjęciu prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski. fot. Jakub Szymczuk - Kancelaria Prezydenta RP
Na zdjęciu prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski. fot. Jakub Szymczuk - Kancelaria Prezydenta RP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł do Rady Najwyższej (parlamentu) projekt ustawy o specjalnym statusie - prawnych i socjalnych gwarancjach - dla obywateli Polski na Ukrainie - poinformowało w poniedziałek biuro prezydenta Ukrainy.

Prezydent Ukrainy chce przyznania Polakom specjalnego statusu

Ustawa, której projekt skierował do Rady Najwyższej prezydent, nosi nazwę "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy".

Jak podkreśliło biuro prezydenta, na znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach pełnowymiarowej rosyjskiej agresji zbrojnej oraz z uwzględnieniem zasady wzajemności projekt przewiduje ustanowienie praw i gwarancji dla obywateli Polski przebywających na Ukrainie, które są analogiczne do tych przyjętych w Polsce w ramach ustawy z 12 marca 2022 r. "O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa".

Opracowany z inicjatywy prezydenta Ukrainy projekt przewiduje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy, licząc od dnia przyjęcia ustawy. Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych na Ukrainie. Przewidziano też pewne wypłaty socjalne.

Andrzej Duda: Prezydent Ukrainy wykonał ważny gest

Wcześniej w poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda poinformował o skierowaniu przez prezydenta Zełenskiego do parlamentu projektu ustawy o nadaniu Polakom specjalnego statusu na Ukrainie. "Dzisiaj Ukraina poprzez ten akt i poprzez gest prezydenta składa symboliczne zaproszenie: +Wy jesteście tutaj na szczególnych prawach witani+. Niechże to też będzie dla nas jakimś znakiem, w tych wszystkich sprawach, o których mówić często trudno" - powiedział Andrzej Duda.

Biuro prezydenta Ukrainy podało też w komunikacie, że Zełenski nadał miastu Przemyśl honorowy tytuł Miasta-Ratownika. Zaznaczono, że tytuł przyznano za "bezprecedensową solidarność miejscowych władz, mieszkańców i wolontariuszy Przemyśla z ukraińskim narodem, wszechstronną ogromną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli do opuszczenia ojczyzny wskutek zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej, oraz silne wsparcie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności". Wcześniej w ten sposób uhonorowany został przez stronę ukraińską Rzeszów.

Czytaj dalej: 

SW

Lubię to! Skomentuj126 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka