Putin zlecił to badanie w tajemnicy. Wyciekły dane o Rosjanach

Według najnowszego sondażu WCIOM, 30 procent mieszkańców Rosji chce zakończenia wojny. Większość z nich stanowi młodzież. (fot. Flickr)
Według najnowszego sondażu WCIOM, 30 procent mieszkańców Rosji chce zakończenia wojny. Większość z nich stanowi młodzież. (fot. Flickr)
We wtorek niezależny portal Meduza poinformował, powołując się na sondaż przeprowadzony przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), że 30 procent mieszkańców Rosji chce natychmiastowego zakończenia wojny z Ukrainą. Wyniki badania nie są jednak jawne.

Sondaż o wojnie

Portal Meduza wszedł w posiadanie niejawnych wyników sondażu, przeprowadzonego przez WCIOM pod koniec czerwca na zamówienie administracji prezydenta Rosji Władimira Putina. Ankietowanym zadano jedno pytanie: „Jedni mówią, że działania wojenne na Ukrainie należy wstrzymać jak najszybciej. Inni uważają, że działań wojennych obecnie nie należy wstrzymywać. Który punkt widzenia jest pani/panu bliższy”?

Meduzie nie udało się ustalić ile osób wzięło udział w badaniu; wiadomo natomiast, że 30 procent ankietowanych odpowiedziało, że „działania wojenne na Ukrainie” należy „wstrzymać jak najszybciej”. 57 procent uważało, że wojnę należy kontynuować, a 13 procent nie miało zdania.

Młodzież chce końca wojny

Najwięcej zwolenników zakończenie wojny ma wśród najmłodszych respondentów w wieku 18-24 lata; za takim rozwiązaniem opowiada się 56 procent pytanych w tej grupie wiekowej, za kontynuacją jest jedynie 19 procent. Im respondenci starsi, tym poparcie dla wojny jest większe. Wśród Rosjan powyżej 60 lat za kontynuacją inwazji na Ukrainę opowiedziało się 72 procent.

Z badania wynika także, że poparcie dla wojny zależy w dużej mierze od źródeł, z których badani czerpią wiedzę. Wśród „aktywnych użytkowników internetu” za zakończeniem działań wojennych opowiada się 47 procent, a za kontynuacją – 35. Natomiast wśród tych, dla których głównym źródłem informacji jest telewizja, zwolennicy zakończenia konfliktu stanowią zaledwie 22 procent, a 68 procent takich osób opowiada się za jej kontynuowaniem.

Niejawne dane

WCIOM nie publikuje tych danych. Na stronie internetowej centrum znaleźć można jedynie informację, że 72 procent badanych „raczej popiera” „specjalną operację wojskową” Rosji na Ukrainie, a 17 procent jej „raczej nie popiera”.

Meduza podkreśla, że WCIOM często fałszuje dane sondaży lub ich nie publikuje z uwagi na to, że Putin jest bardzo wrażliwy na tym punkcie.

"To wojna staruszków"

Opozycyjny socjolog Grigorij Judin określił w rozmowie z portalem Meduza wyniki sondażu jako „przewidywalne”. Podkreślił, że wojnę najbardziej popierają starsi mieszkańcy Rosji oraz mieszkańcy wielkich miast, gdzie duży odsetek mieszkańców stanowią pracownicy sfery budżetowej.

— To jest wojna staruszków i pracowników resortów siłowych, którzy chcą zakonserwować kraj w przeszłości — skomentował Judin.

Młodzi będą protestować?

Socjolog podkreślił jednak, że jest przekonany, iż niechęć młodych ludzi do wojny nie przerodzi się w masowe protesty, przynajmniej w najbliższym czasie.

Źródło Meduzy w administracji prezydenta Putina zaznaczyło, że nawet jeżeli rozpoczną się akcje protestacyjne, to „OMON-u na nich starczy” (OMON to policyjne oddziały specjalnego przeznaczenia).


RB

Czytaj dalej:

Nieoficjalnie: Polityk PiS zawieszona po kontrowersyjnych wpisach na Twitterze

Iran wesprze Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie. Przekaże jej potężną broń

HIMARS zbiera żniwa. Rosyjska dywizja straciła większość dowództwa

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka