Niemiecka minister obrony przesłała list do Błaszczaka. Dziękuje i prosi o zrozumienie

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht napisała list do Mariusza Błaszczaka. Źródło: PAP/Wikipedia
Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht napisała list do Mariusza Błaszczaka. Źródło: PAP/Wikipedia
Minister obrony Christine Lambrecht próbuje załagodzić sytuację na lini Polska-Niemcy w liście do swojego odpowiednika w Warszawie Mariusza Błaszczaka. Mianowicie chodzi o to, iż Polska uważa, że Niemcy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań w zakresie wymiany czołgów, tzw. Ringtausch. Informacje podał dziennik "Suddeutsche Zeitung", który dotarł do listu.

Konflikt na lini Polska-Niemcy 

Koncepcja Ringtausch przewiduje, że partnerzy z Europy Wschodniej szybko przekażą Ukrainie swoje stare czołgi bojowe i bojowe wozy piechoty produkcji radzieckiej, aby kraj ten mógł się bronić przed Rosją. W zamian Niemcy obiecali szybkie uzupełnienie zapasów sprzętu wojskowego - przypomina gazeta.

Warszawa uważa, że dotychczasowa oferta Niemiec jest niewystarczająca. Polska już wsparła Ukrainę dostawą znacznie ponad 200 czołgów produkcji radzieckiej. Berlin zaoferował jako zamienniki tylko 20 nowocześniejszych czołgów Leopard 2, i nie obejmuje to najnowszego wariantu.

Niemiecka minister tłumaczy i dziękuje Polsce 

Lambrecht wyjaśniła w liście, że Berlin zaoferował również 100 czołgów Leopard-1 A5 jako zamienniki oraz bojowe wozy piechoty Marder. Oba są starszym sprzętem - pisze SZ. Apeluje o zrozumienie, bo w Bundeswehrze też brakuje nowoczesnego sprzętu: "(...) rekompensata z zasobów Bundeswehry nie jest możliwa ze względu na nasz własny niedobór i wypełnianie zobowiązań sojuszniczych".

"Jak już omówiono na szczeblu roboczym w Berlinie 14 lipca - pisze Lambrecht - możliwe byłoby również wspólne zamówienie najnowocześniejszych czołgów Leopard 2 z niemieckiego przemysłu". I dalej czytamy: "W produkcji i dostawie tych nowych czołgów dołożylibyśmy wszelkich starań, aby Polska miała pierwszeństwo".

Berlin "zdecydowanie zbadał każdą możliwość wsparcia Polski". Lambrecht z niepokojem czytała w prasie wypowiedzi o rozczarowaniu Polski. Wyraźnie podziękowała za przekazanie Ukrainie czołgów z polskich zapasów. "Wasz kraj skutecznie wspierał Ukrainę poprzez hojną, a przede wszystkim bardzo szybką darowiznę czołgów. Za to mam największy osobisty szacunek i serdeczne podziękowania".

"Teraz znowu kolej na stronę polską. Lambrecht prosi o informację zwrotną" - pisze SZ.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka