Inflacja spadła. Trend się utrzyma? Analiza głównego ekonomisty PKO Banku Polskiego

"Spodziewamy się spadku inflacji w lipcu do 15,3 procent". Fot. Pixabay
"Spodziewamy się spadku inflacji w lipcu do 15,3 procent". Fot. Pixabay
Spodziewamy się spadku inflacji w lipcu do 15,3 procent - powiedział PAP główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Dodał, że jeśli rząd przedłuży tarczę antyinflacyjną na 2023 r, to wskaźnik cen towarów i usług nie powinien wzrosnąć bardziej niż w czerwcu br. (15,5 proc.)

W piątek GUS ma opublikować szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu bieżącego roku.

Polecamy:

Kaczyński o niemieckich reparacjach: Operacja na dłuższy czas

Brak cukru? „Efekt celowego siania paniki”

Inflacja spadła - przyczyny

– Z szacunków PKO BP wynika, że w inflacja w lipcu spadła do 15,3 proc., głównie za sprawą niższych ceny paliw – powiedział Bujak. Przypomniał, że w ciągu miesiąca zmniejszyły się one o ok. 6-7 proc., co pozwoliło obniżyć wskaźnik towarów i usług konsumpcyjnych o 0,2 proc. Ponadto - jak zauważył - widać pewne wyhamowanie wzrostu cen żywności, co będzie ważnym czynnikiem pozwalającym ustabilizować inflację w miesiącach letnich. – Jeśli żywność i paliwa nie będą podsycać wskaźnika cen i usług (CPI), to prognozowany przez nas spadek inflacji bazowej w reakcji na osłabienie popytu w gospodarce, utrwali spadkowy trend inflacyjny, który zaczął się zarysowywać w lipcu br. – wskazał.

Rola tarczy antyinflacyjnej

Zapytany, czy spodziewa się wzrostu inflacji po nowym roku m.in. z racji zapowiadanych podwyżek cen prądu, Bujak powiedział, „że podwyżka cen nośników energii przy obniżeniu dynamiki cen paliw i żywności, nie powinna spowodować ponownego wzrostu inflacji ogółem”. Zaznaczył jednak, że warunkiem tego jest przedłużenie w całości tarczy antyinflacyjnej. – Jeżeli tarcza zostanie przedłużona w całości na cały przyszły rok, to większego w wzrostu inflacji niż w czerwcu br., nie zobaczymy –powiedział ekonomista.

W czerwcu br. inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła 9,1 proc. rdr wobec 8,5 proc. miesiąc wcześniej. W ujęciu m/m był to najwolniejszy wzrost inflacji bazowej od grudnia 2021 roku.

KW

Czytaj dalej:

Zakaz wyprowadzania psa, areszty dla właścicieli i konfiskaty. Iran chce iść o krok dalej

Premier wyraził się jasno. Wiadomo już co z podwyżkami dla polityków

Gigantyczny transport dotarł już do portu Świnoujście. Podobnych statków przypłynie więcej

Jeden żart z religii i pójdziesz siedzieć. Cymański: Chodzi o ochronę, nie inkwizycję

Zaostrzenie przepisów drogowych nie wpływa na bezpieczeństwo? Dane mówią co innego


Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka