Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem. Przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści

Andrzej Duda rozmawiał z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Źródło: commons.wikimedia.org
Andrzej Duda rozmawiał z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Źródło: commons.wikimedia.org
Kancelaria Prezydenta przekazała, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Jak podkreślono w komunikacie, "rozmowa trwała godzinę i w dużej mierze dotyczyła konsekwencji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie".

O piątkowej rozmowie telefonicznej polskiego prezydenta z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Kancelaria Prezydenta poinformowała na swej stronie internetowej.

Duda przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej inwazji

"Prezydent RP przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści. Zwrócił uwagę na negatywny wpływ wywołanej przez Rosję wojny na bezpieczeństwo całego naszego regionu, a także na współpracę handlową z innymi partnerami, również chińskimi" - zaznaczyła KPRP.

Jak podkreślono w komunikacie po rozmowie, przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu. "Obie strony podkreśliły wagę, jaką przywiązują do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy. Prezydent Duda zwrócił uwagę na próby wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego i na możliwość aktywnej roli Chin w przeciwdziałaniu jego powstaniu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Duda cieszy się z rozmowy z przewodniczącym ChRL

Prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z piątkowej rozmowy z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym - podkreślił prezydent.

W późniejszym wpisie na Twitterze Andrzej Duda podkreślił, że bardzo się cieszy z rozmowy z Xi Jinpingiem. "Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym" - napisał prezydent.

Jak zaznaczył, z przewodniczącym ChRL omówił również relacje między naszymi krajami, których rozwój - podkreślił - "jest istotnym punktem polityki RP".

Zgodnie z komunikatem rozmowa polskiego prezydenta z chińskim przywódcą dotyczyła też rozwoju współpracy gospodarczej, w tym sposobów zmniejszania polskiego deficytu handlowego w obrotach z Chinami (m.in. poprzez wzrost eksportu polskiej żywności do Chin) oraz intensyfikacji połączeń lotniczych w miarę ustępowania pandemii.

MP

Czytaj dalej: Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka