Pojawiły się sygnały o możliwym znęcaniu się psychicznym i poniżaniu studentów i doktorantów Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Źródło: commons.wikimedia.org
Pojawiły się sygnały o możliwym znęcaniu się psychicznym i poniżaniu studentów i doktorantów Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Źródło: commons.wikimedia.org

Skandal na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zarzuty wobec kadry są bardzo poważne

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 91
Rzecznik praw obywatelskich poinformował, że pojawiły się sygnały o możliwym znęcaniu się psychicznym i poniżaniu studentów i doktorantów Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niektórzy pracownicy mieli wypowiadać się seksistowsko, ksenofobicznie i homofobicznie.

Informacje o przypadkach znęcania się psychicznego i poniżania studentów oraz doktorantów na Instytucie Historii Sztuki UJ przez niektórych jego pracowników, a także o ich seksistowskich, ksenofobicznych i homofobicznych wypowiedziach trafiły na piśmie wysłanym przez jednego z absolwentów do rzecznika praw obywatelskich. 

Przemoc w Instytucie Historii Sztuki UJ

Studenci IHS UJ pisali na temat nieprawidłowości w internecie. Ich zdaniem zdaniem taka sytuacja trwa już od kilku lat. Informacje potwierdzają doniesienia medialne, które mówią, że studenci IHS UJ spotykali i spotykają się m. in. niesprawiedliwym traktowaniem, przemocą słowną, w tym wyzywaniem i wyśmiewaniem oraz ignorowaniem ze strony niektórych pracowników. 

Jak się okazuje, część ze studentów i doktorantów musiała skorzystać z pomocy lekarskiej. Na samym Instytucie, jak wynika ze strony internetowej IHS UJ, władze zaproponowały organizację spotkań wszystkich zainteresowanych z dziekan Judytą Rodzińską-Nowak i przedstawicielami Samorządu Studenckiego w obecności pracowników Instytutu cieszących się zaufaniem studentów. 

Studenci zebrali dowody, rektor interweniuje 

Władze uczelni miały otrzymać zebrane dowody w tej sprawie od Samorządu Studentów Wydziału Historycznego UJ. Jak podają media, rektor w odpowiedzi na skargę absolwentów miał podjąć już działania. 

W tej sprawie, do rektora uczelni prof. Jacka Popiela z zapytaniem zwrócił się również zastępca RPO Stanisław Trociuk. Chce on dowiedzieć się, jakie działania podjął w odpowiedzi na skargę absolwenta IHS UJ i opisane doniesienia.

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo