Morawiecki zachęca do skorzystania z rządowej pomocy. "Składajcie wnioski!"

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr
- Rząd nie zostawia ludzi w potrzebie. Dlatego w błyskawicznym tempie przygotowaliśmy i wprowadziliśmy rządowe wakacje kredytowe - przekonuje Mateusz Morawiecki, zachęcając wszystkich kredytobiorców do złożenia wniosku o wakacje kredytowe. Wnioski w bankach są przyjmowane od piątku.

- Wakacje kredytowe to oddech finansowy dla tych, którzy mają najtrudniej. Jeszcze w tym roku będzie można zawiesić spłatę czterech rat kredytu. W kolejnym roku będą to kolejne cztery raty. Wnioski w bankach można składać już dziś - stwierdził premier, pytany o wakacje kredytowe przez "Super Express".  

Nie przegap: Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe. Uwaga, ważne informacje!

"Kredyt hipoteczny nie miał być kulą u nogi"

- Kredyt hipoteczny miał być szansą na własny dom, a nie kulą u nogi. Polskie rodziny, które mają mieszkanie na kredyt, cierpią dziś z powodu putinflacji. To działania Rosji sprawiły, że raty wzrosły, a w polskich domach zagościła niepewność - zaznaczył Morawiecki. 

- Rząd nie zostawia ludzi w potrzebie. Dlatego w błyskawicznym tempie przygotowaliśmy i wprowadziliśmy rządowe wakacje kredytowe. To oddech finansowy dla tych, którzy mają najtrudniej. Jeszcze w tym roku będzie można zawiesić spłatę czterech rat kredytu. W kolejnym roku będą to kolejne cztery raty. Wnioski w bankach można składać już dziś - przypomniał premier. 

Zobacz: 

"Ta ulga ma złagodzić niepewność"

Oto powody, dla których w Europie zaraz może wybuchnąć druga wojna. Ogromny niepokój

Nie tylko cukier - ceny tego produktu też pójdą w górę. To już pewne

Wakacje kredytowe - zasady

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone na mocy ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

Z zawieszenia spłaty raty można skorzystać przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. W bieżącym kwartale można zawiesić spłatę raty sierpniowej i wrześniowej; w ostatnim kwartale tego roku, czyli między 1 października a 31 grudnia można odroczyć spłatę dwóch rat, a w przyszłym roku po jednej racie w każdym z kwartałów. Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z wakacji kredytowych.

Z wakacji kredytowych może skorzystać osoba posiadająca kredyt hipoteczny w złotych zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy (czyli po to, by w nieruchomości, na której zakup lub budowę zaciągnęło się kredyt hipoteczny mieszkać, a nie np. ją wynajmować; ponadto wakacje kredytowe przysługują tylko na jeden kredyt). Zawieszenie spłaty raty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Jedyne opłaty, jakie mogą się w czasie wakacji kredytowych pojawić, to opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu.

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu należy złożyć w banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Można to zrobić w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.  

Z nowego rozwiązania chce skorzystać nawet 2/3 zadłużonych w kredytach hipotecznych - wynika z badania, przeprowadzonego w lipcu 2022 r. na zlecenie Biura Informacji Kredytowej. Z rządowych wakacji kredytowych rozważa skorzystanie łącznie 83,8 proc. kredytobiorców, czyli ok. 3,5 mln osób.  

GW

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka