Na niemieckim odcinku Odry wykryto rtęć. Sytuacja staje się bardzo poważna

Śnięta ryba w okolicach woj. lubuskiego.
Śnięta ryba w okolicach woj. lubuskiego.
Niemiecka telewizja RBB poinformowała, że w laboratorium wykryto wysokie stężenie rtęci w Odrze. W wodzie odnajdywane są śnięte ryby, ale też nieżywe bobry. Rtęć jest toksycznym pierwiastkiem, który wchłania się przez kontakt m.in. ze skórą.

Niemieckie służby pobrały próbki z niemieckiego odcinka Odry, by naukowcy zajęli się nimi w państwowym laboratorium. Jak wynika z pierwszych ekspertyz, wykryto wysokie stężenie rtęci w wodzie. Od dwóch tygodni mieszkańcy alarmują, że rzeka jest zanieczyszczona. 

Zobacz też: 

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Nowe, bulwersujące informacje

Ekspert bije na alarm: Susza i ścieki to coraz bardziej niebezpieczna kombinacja

Dodatek węglowy. Ważne informacje dotyczące wniosku

Badanie musi zostać powtórzone

Wynik był tak alarmujący, że postanowiono powtórzyć badanie w Niemczech. W ostatnich dniach wyłowiono stamtąd ok. 10 ton martwych ryb. Giną także bobry i ptaki wodne z powodu chemikaliów na Odrze. 

Po polskiej stronie pod koniec lipca informowano, że w dwóch zbadanych punktach na rzece stwierdzono obecność mezytylenu, czyli silnie toksycznego dla ludzi rozpuszczalnika. Oddział WIOŚ we Wrocławiu po analizie zdementował te doniesienia. Mieszkańcy terenach przy Odrze sądzą, że ktoś celowo zatruwa rzekę. 

WOT skierowane na pomoc 

Minister Mariusz Błaszczak zdecydował o wysłaniu żołnierzy WOT w rejony, gdzie trzeba usuwać zanieczyszczenia. 

- Żołnierze zostaną skierowani w rejon Odry. Terytorialsi i wojska operacyjne będą pomagać w usuwaniu zanieczyszczeń na rzece. Będą także w gotowości do realizacji innych zadań - stwierdził szef MON. 

GW


Lubię to! Skomentuj125 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości