Donald Tusk apeluje do polityków PiS ws. Odry. "Wracajcie z wakacji, natychmiast"

Tusk w Szczecinie bierze udział w sztabie kryzysowym razem z marszałkami województw. fot. Platforma Obywatelska/Twitter
Tusk w Szczecinie bierze udział w sztabie kryzysowym razem z marszałkami województw. fot. Platforma Obywatelska/Twitter
Kryzys związany z zatruciem Odry trwa 18 dni, blisko też 18 dni trwa też zwłoka władz w podejmowaniu decyzji; apeluję do prezydenta, premiera i prezesa PiS, by wrócili z wakacji natychmiast i zajęli się zarządzeniem kryzysowym - powiedział w sobotę w Szczecinie lider PO Donald Tusk.

Tusk w Szczecinie bierze udział w sztabie kryzysowym razem z marszałkami województw: opolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz przedstawicielami Dolnego Śląska, prezydentami miast, starostami i wójtami z terenów nadodrzańskich.

Donald Tusk: Rząd musi się wziąć do roboty

Lider PO ocenił, że w sytuacji katastrofy ekologicznej na Odrze mamy do czynienia z "bezczynnością i opuszczeniem rąk przez władze centralne". Dodał, że musi z tego miejsca zapytać: "ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, gdzie jest dzisiaj osoba bezpośrednio odpowiedzialna za zarządzanie kryzysowe w takiej sytuacji, jaka spotkała Odrę i województwa leżące nad Odrą?".

Czytaj:

Nie żyje Anne Heche. Grała w serialu "Ally McBeal"

Rzecznik olsztyńskiej policji: Zdarzenie na drodze S7 było nagannym, ale incydentem

Tusk mówił, że myśli tu o premierze Mateuszu Morawieckim, prezydencie Andrzeju Dudzie i prezesie PiS Jarosławie Kaczyńskim. "Kryzys trwa 18 dni, ta zwłoka, jeżeli chodzi o podejmowanie działań przez władze, też trwa blisko 18 dni. My nie zastąpimy tutaj oczywiście rządu, będziemy się wspólnie informować i zastanawiać, co rząd musi zrobić i to będziemy artykułować oraz zastanawiać się, co my możemy zrobić" - powiedział Tusk.

Donald Tusk do polityków PiS: Wracać z wakacji, natychmiast

"Ale gorąco apeluję do pana prezydenta, do pana premiera, do pana prezesa (PiS), żeby wrócili z wakacji natychmiast i zajęli się zarządzaniem kryzysowym tak jak należy w takiej sytuacji postępować. Chodzi o bezpieczeństwo ludzi, środowiska naturalnego, to jest także sprawa międzynarodowa" - powiedział lider PO.

Zaznaczył, że nie wyobraża sobie, też z racji własnego doświadczenia, aby w takiej sytuacji nie obradował permanentnie sztab kryzysowy z najważniejszymi urzędnikami państwowymi na czele. "Mam nadzieję, że się odnajdą w najbliższych godzinach i staną na wysokości zadania" - mówił Tusk.

Zgodnie z informacją z KPRM konferencję prasową premiera Morawieckiego zaplanowano w sobotę na godz. 9.45 w Gorzowie Wielkopolskim.

SW

Czytaj dalej:

Czarnek daje Tuskowi trzy dni. Potem dojdzie do konfrontacji

Agnieszka Burzyńska wydała oświadczenie. Po aferze czeka ją zmiana w pracy

Woś: Poronione pomysły

Niemcy potwierdzają: rtęć w Odrze. Strona polska zaprzecza

„Podręcznik do HiT na młodzież nie wpłynie. Spodoba się za to Kaczyńskiemu i Terleckiemu”

Lubię to! Skomentuj150 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka