Polacy gorączkowo szukają płynu Lugola. Izba Aptekarska jest przerażona i apeluje

Lugola nie jest lekiem na zatrucia chemiczne, w tym na zatrucia rtęcią. Źródło: PAP, alche.pl
Lugola nie jest lekiem na zatrucia chemiczne, w tym na zatrucia rtęcią. Źródło: PAP, alche.pl
W związku ze skażeniem Odry Dolnośląska Izba Aptekarska poinformowała, że płyn Lugola nie jest lekiem na zatrucia chemiczne, w tym na zatrucia rtęcią. "W przypadku podejrzenia u siebie zatrucia nie należy stosować na własną rękę żadnych leków na odtrucie" – ostrzegają farmaceuci.

Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu wydała komunikat, w którym poinformowała, jak postępować w wypadku zatrucia po kontakcie z wodą z Odry. Podkreśliła, że komunikat wydano z uwagi na pojawiające się liczne pytania pacjentów i dezinformację panującą w internecie.

Płyn Lugola nie jest lekiem na zatrucia chemiczne 

Izba zaleca w nim, aby w razie zaobserwowania u siebie objawów zatrucia pilnie udać się do lekarza. Wskazuje przy tym, że w aptekach nie są dostępne leki na silne zatrucia chemiczne. Apeluje też, aby nie stosować na własna rękę leków na odtrucie polecanych w mediach społecznościowych i internecie.

"Płyn Lugola nie jest lekiem na zatrucia chemiczne, w tym na zatrucia rtęcią" – podkreślono.

RCB wysyła alert o zanieczyszczonej wodzie w Odrze 

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Jak zapewniono, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. W czwartek fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła do woj. zachodniopomorskiego. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

W piątek wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert do mieszkańców całego województwa dolnośląskiego o zanieczyszczonej wodzie w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Wcześniej RCB rozesłało alerty dla części powiatów woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego.

"Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty" – poinformowano w SMS-ie.

MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj67 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości