Sól z Odry może zanieczyścić również Wisłę. Winne dwa czynniki

Rocznie do polskich rzek trafia około 4 milionów ton soli. fot. PAP/Lech Muszyński
Rocznie do polskich rzek trafia około 4 milionów ton soli. fot. PAP/Lech Muszyński
Niemieckie badania potwierdziły wysokie zasolenie wody w Odrze. Na to samo wskazały też polskie testy. Obecność soli w polskich wodach może być niebezpieczna i przenieść się na inną rzekę.

Sól w polskich rzekach. Jej ilość nie jest normalna

Zanieczyszczenie Odry solą może dotknąć również Wisłę. Dlaczego? Bo głównym sprawcą obecności soli w rzekach są przemysł i górnictwo. Wydobycie węgla kamiennego związane jest z wypływem naturalnych wód powierzchniowych i podziemnych do wyrobisk górniczych.

Są one wypompowywane, a następnie zrzucane do powierzchniowych cieków. To wody silnie zanieczyszczone. W Polsce kopalnie położone są w górnych odcinkach Wisły i Odry, co powoduje, że dwie największe polskie rzeki są zasalane praktycznie już od swoich źródeł. To ważne, bo dwie najdłuższe polskie rzeki, razem z tzw. zlewnią, pokrywają ponad 70 proc. krajowego zapotrzebowania na wodę. Jak wiadomo, podwyższona zawartość soli przyczynia się do niszczenia ekosystemu rzeki, co obserwujemy obecnie w Odrze. W zasolonej wodzie wykrywa się znacznie przekroczone stężenia azotu amonowego, sodu, żelaza, potasu, chlorków, siarczanów, baru i boru.

Górnictwo zasala polskie rzeki

Łącznie z górnictwa do polskich rzek trafia około 4 milionów ton soli. Szacuje się, że 94 proc. chlorków w ich wodach pochodzi właśnie z działalności związanej z wydobyciem węgla.

Zasolenie wód słodkich zaburza funkcjonowanie wszystkich organizmów żywych w rzece i jej pobliżu. Przynosi również straty ekonomiczne. Ograniczenie zasolenia pozwala zmniejszyć o jedną trzecią zużycie energii elektrycznej, w odfiltrowywanej z soli wodzie uzyskuje się też wysoką zawartość magnezu. Przede wszystkim jednak zyski z obróbki wód kopalnianych oznaczają przede wszystkim produkcję soli., której łącznie wytwarza się w Polsce ok. 4,3 mln ton.

Tomasz Wypych

Czytaj dalej:

Śnięte ryby na kolejnej rzece. Zwołano sztab kryzysowySą oficjalne wyniki badań wody z Niemiec. Wiadomo co z rtęciąWidzowie Wiadomości TVP musieli czekać na Odrę 13 minut. Ważniejsi byli Tusk i Trzaskowski
Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości