Nowa obietnica Morawieckiego w związku z katastrofą na Odrze

Mateusz Morawiecki, premier RP. Fot. KPRM
Mateusz Morawiecki, premier RP. Fot. KPRM
Część ekologów i hydrologów wskazuje, że skażenie Odry jest tak ogromne, iż powrót do normalnego stanu zajmie nawet kilkadziesiąt lat. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przeznaczenie środków, które pomogą "odrodzić" drugą największą rzekę w Polsce.

W najnowszym wpisie na Facebooku szef rządu zwrócił uwagę, jak ważna jest przyroda dla ludzi. Nawiązał też do katastrofy ekologicznej na Odrze. Przypomnijmy, że według GIOŚ - na podstawie pobranych próbek z województwa lubuskiego - to nie rtęć była przyczyną masowego wymarcia ryb. Z kolei w niemieckich laboratoriach wykryto rtęć w Odrze, ale w normach dopuszczalnych dla wody pitnej. 

Raport GIOŚ ws. Odry

- W przesłanym, wraz z załączoną mapką miejsc poborów, raporcie badań laboratoryjnych okazuje się, że są to punkty poborów wykonanych nie w głównym nurcie Odry, a tylko w jej dopływach lub starorzeczach. Natomiast próbki wody pobrane przez laboratorium GIOŚ są pobierane punktowo w głównym nurcie Odry. Podkreślamy, że przeprowadzone w tym samym czasie przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w woj. lubuskim nie potwierdziło obecności rtęci - poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. 

Sprawdzono próbki z Odry w lubuskim pod kątem rtęci. Oto odpowiedź

Prokuratura prowadzi śledztwo, w którym bierze pod uwagę przede wszystkim trzy warianty, wyjaśniające skażenie Odry. Jako prawdopodobną wersję śledczy uznają celowe zatrucie rzeki.  

Więcej: Ktoś zatruł Odrę? Prokuratura prowadzi śledztwo, sprawdza trzy warianty

Zapowiedzi Morawieckiego 

- Przeznaczymy środki konieczne do ponownego zarybiania rzeki, żeby Odra się odrodziła. Żeby jak najszybciej odrodziła się substancja biologiczna rzeki, cały ekosystem Odry - zadeklarował Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj skupiamy się na usuwaniu skutków katastrofy ekologicznej oraz na wyjaśnieniu jej przyczyn - dodał w mediach społecznościowych. 

Gdy przyszło do trudnych pytań, Braun wziął sprawy w swoje ręce. Partia może mieć kłopoty

- Piękna polska przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem. Jest naszym dobrem narodowym. Lasy, jeziora, rzeki – musimy o nie dbać dla samych siebie i dla przyszłych pokoleń, dlatego zrobię wszystko, żeby nie tylko wyjaśnić, co się dokładnie stało nad Odrą, ale także zbudować dodatkowe mechanizmy zabezpieczające, pozwalające, zapobiegać tam, gdzie tylko się da - podsumował szef rządu. 

We wtorek odbędzie się specjalna debata w Kancelarii Premiera na temat zaostrzenia kar dla zrzucających substancje chemiczne do wód w kraju. 

GW

Lubię to! Skomentuj82 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka