W kolejnej rzece znaleziono śnięte ryby. Ostrzeżenie dla mieszkańców

W rzecze Wełna znaleziono śnięte ryby. Źródło: commons.wikimedia.org
W rzecze Wełna znaleziono śnięte ryby. Źródło: commons.wikimedia.org
W rzecze Wełna znaleziono śnięte ryby. Z tego też powodu starosta Obornicki wydał we wtorek ważny komunikat dla mieszkańców. Prosi, aby do czasu wyjaśnienia przyczyny, w rzece nie poić zwierząt, nie wędkować oraz unikać kontaktu ze śniętymi rybami.

Rzeka Wełna zanieczyszczona 

Komunikat starosty obornickiego dotyczący śniętych ryb w rzece Wełna został opublikowany we wtorek na stronie internetowej powiatu.

Jak podano, „w związku z wystąpieniem przypadków śniętych ryb w rzece Wełnie prosimy mieszkańców, by do czasu wyjaśnienia przyczyny (około 1 tygodnia) w w/w rzece nie poić zwierząt, nie wędkować oraz unikać kontaktu ze śniętymi rybami” - napisano.

Wskazano również, że „o wynikach badań zabezpieczonych próbek poinformujemy w osobnym komunikacie".

W poniedziałek wieczorem o znalezieniu śniętych ryb w rzece Wełna poinformował m.in. wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

"Każdy, nawet najmniejszy sygnał o pojawieniu się śniętych ryb na wielkopolskich wodach jest przez dedykowanego służby weryfikowany i skrupulatnie badany. W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informacje o pojawieniu się takiego zjawiska na jeziorze w Środzie Wielkopolskiej oraz na rzece Wełna w Rogoźnie” – poinformował w mediach społecznościowych wojewoda.

Dodał, że do obu lokalizacji natychmiast skierowano przedstawicieli WIOŚ, PSSE oraz KP PSP, Druhów OSP i KP Policji. "Na miejscu zabezpieczono wytypowany obszar oraz pobrano wodę do badań” – zaznaczył.

Kąpielisko w Środzie Wlkp. wyłączone z użytkowania 

Wojewoda poinformował, że kąpielisko miejskie w Środzie Wlkp. do czasu otrzymania wyników próbek wody zostało wyłączone z użytkowania.

"Zgodnie z procedurą wdrożono działania w celu oczyszczenia zbiorników, jak również zlecono monitoring analizowanego obszaru” – podkreślił.

Wojewoda przypomniał również, że "każdą podobną sytuację, natychmiast po jej wykryciu należy zgłaszać do odpowiednich służb, tj. KP Policji lub KP PSP”.

W sobotę wojewoda wielkopolski zwołał także posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące zjawiska śniętych ryb w rzece Ner – przepływającej przez województwa łódzkie i wielkopolskie, stanowiącej dopływ Warty.

Po posiedzeniu sztabu przekazano rekomendacje, by nie kąpać się w rzece Ner oraz nie poić w niej zwierząt, a także wstrzymać się od połowu ryb i wszelkiej aktywności rekreacyjnej.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości