Polacy masowo składają wnioski o dodatek węglowy. Kiedy otrzymamy pieniądze?

Polacy masowo składają wnioski o dodatek węglowy. Źródło: flickr.pl
Polacy masowo składają wnioski o dodatek węglowy. Źródło: flickr.pl
Polacy masowo składają wnioski o dodatek węglowy. Okazuje się, że na wypłatę świadczeń będzie trzeba jednak poczekać, gdyż najpierw pieniądze muszą zostać przekazane na ten cel od wojewodów.

Od 17 sierpnia 2022 r. gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, mogą składać wnioski o rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych. Rozwiązanie to jest wymiernym wsparciem dla wielu polskich rodzin w obliczu drożyzny. 

Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, należy składać do urzędów gmin. Jego wzór jest jednolity dla całej Polski, by odciążyć gminy i przyspieszyć cały proces.

"Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do 30 listopada 2022 r. Dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków" – przypomina minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Problemy samorządów z wnioskami 

W Łodzi do tej pory wpłynęło 780 wniosków o dodatek węglowy, w Lublinie 700, w Gdańsku 443, a w Toruniu 439. Są jednak takie gminy, gdzie formularze zaczną być przyjmowane od dzisiaj, tak jest w Chorzowie, Opolu oraz Szczecinie - informuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". 

Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, wyjaśnia, że spowodowane jest to wprowadzeniem wymaganych zmian techniczno-organizacyjnych, w tym przygotowania upoważnień dla pracowników i zapewnienia druków wniosków. – To zajęło nam trochę czasu, dlatego informowaliśmy mieszkańców, że przyjmowanie druków zacznie się 22 sierpnia – dodaje. 

Oczekiwanie na pieniądze od wojewodów 

Środki na przyznanie dodatku węglowego samorządy otrzymują od wojewodów. Okazuje się, że Ci jeszcze nie wysłali jeszcze druków służących do złożenia zapotrzebowania na środki.

– Obawiamy się, że pieniądze trafią do nas na ostatnią chwilę. Tak było w przypadku dodatków osłonowych. Termin wypłacenia pierwszej raty mijał 31 marca, a otrzymaliśmy je 26 marca – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Edyta Ciesielska, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

"Ponadto urzędnicy zwracają też uwagę, że w niektórych przypadkach problematyczne może być ustalenie prawa do dodatku. Chodzi tutaj przede wszystkim o sytuacje, gdy w jednym budynku jest kilka gospodarstw domowych, które korzystają z jednego pieca i każde z nich wnioskuje o dodatek. Problematyczna jest również kwestia przyznania dodatku mieszkańcom bloków i kamienic. Te wątpliwości stara się wyjaśnić Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które przygotowało odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania" - podaje gazeta. 

Dodawanie dodatków 

Wsparcie dla podmiotów publicznych kupujących węgiel, zmiana wysokości dopłat i objęcie nimi butli z gazem – to kolejne pomysły rządzących na finiszu prac nad ustawą o dodatkach paliwowych. Sejm ma zająć się projektem podczas posiedzenia, zaplanowanego na 2 września.

Obecnie projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw zakłada jednorazowe dodatki dla czterech paliw – 3 tys. zł w przypadku pelletu (lub innego rodzaju biomasy), 2 tys. zł dla kotłów olejowych, 1 tys. zł w przypadku korzystania z drewna kawałkowego oraz 500 zł dla kotłów gazowych zasilanych skroplonym gazem LPG.

W rządzie dyskutowane są dalsze pomysły na poszerzenie zakresu ustawy, pojawiają się sugestie o napisaniu całkowicie nowej. Mowa bowiem np. o wsparciu podmiotów publicznych, takich jak szkoły, które również dokonują zakupu węgla i potrzebują jakiejś formy wsparcia - pisze "DGP". 

"Inny rozmówca wspomina o pomyśle wprowadzenia jeszcze jednego dodatku – dla osób korzystających z butli gazowych (propan-butan)" - ujawnia dziennik. 

MP

Czytaj dalej: Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka