Na Cyprze odkryto nowe złoże gazu ziemnego

Na wodach nieopodal Cypru odkryto nowe złoże gazu ziemnego, zawierające 80 mld metrów sześciennych surowca. (fot. Flickr)
Na wodach nieopodal Cypru odkryto nowe złoże gazu ziemnego, zawierające 80 mld metrów sześciennych surowca. (fot. Flickr)
Cypryjskie ministerstwo energii poinformowało o odkryciu nowego złoża gazu ziemnego w wyłącznej strefie ekonomicznej tego kraju. Odkryte pokłady zawierają 80 mld metrów sześciennych surowca, która trafiać do Europy może za pośrednictwem Egiptu.

Nowe złoże gazu ziemnego

Resort w swoim komunikacie podał, że odkrycia dokonało włosko-francuskie konsorcjum Eni-Total, a złoże zlokalizowano dzięki odwiertowi Cronos-1, wykonanemu 160 km od wybrzeża Cypru w wyłącznej strefie ekonomicznej tego kraju.

Eni-Total odkrył w tym rejonie już jedno złoże gazowe. Poprzednie, nazwane Calypso, odkryto w 2018 roku, lecz jak dotąd nie wiadomo jak dużo gazu się tam znajduje.

Nowe odkrycie "może odblokować dodatkowy potencjał w tym obszarze i jest częścią skutecznych wysiłków firmy, aby zapewnić dalsze dostawy gazu do Europy" — napisała firma Eni w oświadczeniu.

Odkrycia na wodach Cypru

W sumie na cypryjskich wodach zlokalizowano już cztery złoża gazu ziemnego. Wcześniej podobnego odkrycia dokonały ExxonMobil wraz z Qatar Petroleum (złoże szacowane na 141 - 226 mld metrów sześc.) oraz Chevron wraz z Schellem i izraelską firmą NewMed Energy (ok. 115 mld metrów sześc.).

Ministerstwo energii Cypru podało, że statek wiertniczy konsorcjum Eni-Total Tungsten Explorer przeniesiono do nowego odwiertu, aby "ocenić zasoby gazu z większą precyzją".

Cypryjski gaz będzie przesyłany przez Egipt?

Cypryjski rząd podkreślił w swoim komunikacie, że inwazja Rosji na Ukrainę dała dodatkowy impuls do poszukiwania alternatywnych źródeł paliw, zwłaszcza po tym, gdy Unia Europejska potwierdziła, że gaz ziemny może pełnić rolę paliwa pomostowego do 2050 r. w ramach przechodzenia UE na czystszą energię.

Szefowa resortu Natasa Pilides powiedziała, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla dostaw cypryjskiego gazu na rynki europejskie pozostaje przesyłanie go rurociągiem do egipskich zakładów skraplania, a następnie transportowanie statkami.


RB

Czytaj dalej:

Kuriozalne oświadczenie Dugina po śmierci córki. "Złożyła ofiarę, dlatego proszę wygrajmy"

Premier Finlandii Sanna Marin poddała się testom. Są już wyniki na obecność substancji

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka