Reuters: rozpoczęła się kontrofensywa ukraińskich wojsk na południu. Fot. PAP/EPA
Reuters: rozpoczęła się kontrofensywa ukraińskich wojsk na południu. Fot. PAP/EPA

Pierwszy raz od początku wojny. Ukraina rozpoczęła kontrofensywę przeciwko Rosji

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 105
Południowe dowództwo wojskowe potwierdziło, że właśnie rozpoczęła długo wyczekiwaną kontrofensywę w celu odbicia Donbasu.

- Dzisiaj rozpoczęliśmy działania ofensywne w różnych kierunkach, w tym w regionie Chersonia - powiedziała, cytowany przez Reuters, rzecznik dowództwa Ukrainy na południu kraju Natalia Humeniuk.

W poniedziałek napłynęły też pozytywne dla obrońców informacje z okolic wspomnianego miasta. Armia ukraińska przebiła się przez pierwszą linię obrony wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim - napisała "Ukraińska Prawda", powołując się informacje zgrupowania operacyjne "Kachowka" i w siłach zbrojnych Ukrainy. 

Zobacz: 

Specjalna misja rusza do elektrowni atomowej w Zaporożu. Katastrofa wisi w powietrzu

Dramatyczny list Poczobuta. Więzień reżimu Łukaszenki spodziewa się najgorszego

Morawiecki do Macrona: Nie może być tak, że oprócz Rosji to Polska podlega sankcjom

Sukces w obwodzie chersońskim

Pułk należący do wojsk tzw. Donieckiej Republiki Ludowej opuścił swoje pozycje, a żołnierze rosyjskich sił powietrznodesantowych zwyczajnie uciekli z pola walki. 

Rozmówca ukraińskich mediów temperuje też nastroje - choć na niektórych odcinkach przerwano pierwszą linię obrony okupanta, to "zbyt wcześnie jest, by mówić o czymś konkretnym, bo front jest wielki". Nie ma jednak wątpliwości, że pod koniec sierpnia ruszyła ukraińska kontrofensywa w celu odparcia Rosjan z zajętego w dużej części w wyniku inwazji Donbasu. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka