Ogródek jordanowski, zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay
Ogródek jordanowski, zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay

Przełomowa decyzja NSA ws. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie

Redakcja Redakcja Reprywatyzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
NSA wydal dzisiaj wyrok, którym zakwestionowane zostały de facto wszystkie decyzje zwrotowe i odszkodowawcze wydane na rzecz nabywców roszczeń – poinformował w poniedziałek na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

NSA uchylił wszystkie cztery wyroki

W poniedziałek rozpatrywano sprawę czterech skarg kasacyjnych na wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. NSA uchylił wszystkie cztery wyroki.

"NSA wydał dzisiaj wyrok, którym zakwestionowane zostały de facto WSZYSTKIE decyzje zwrotowe i odszkodowawcze wydane na rzecz nabywców roszczeń. Sąd zakwestionował ten model reprywatyzacji. Przełomowy wyrok, tylko, że wydany jakieś 20 lat za późno" – napisał wiceminister sprawiedliwości. Dodał: "Wielki sukces".

Zobacz: Pożar na promie Stena Line na Bałtyku. Na pokładzie jest 300 osób

Jordanek przy Szarej uratowany

Wiceminister wyjaśnił, że "łącznie NSA wydał dziś 4 wyroki o analogicznej treści. "To nie tylko ogród przy Szarej zreprywatyzowany na rzecz Macieja M., ale także kamienice na Krakowskim Przedmieściu, zrujnowane po wojnie, do których roszczenia nabyto za bezcen". Ocenił, że "długotrwała walka Komisji Weryfikacyjnej okazała się być skuteczna!".

Zapewnił, że "wszystkie sprawy prowadzone przez KW zostaną przeanalizowane pod kątem wydanego dziś wyroku". "Od lat walczymy o rozliczenie reprywatyzacji warszawskiej i ten wyrok nas do tego przybliża" - dodał. Zaznaczył, że "dzisiejszy wyrok zapadł w głośnej sprawie ogrodu jordanowskiego przy ul. Szarej".

"Historyczny dzień" ws. warszawskiej reprywatyzacji

Do wyroku również z odniósł się przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak. "Naczelny Sąd Administracyjny właśnie wydał wyrok, że kupcy roszczeń reprywatyzacyjnych nie byli stronami w postępowaniach. Oznacza to, że setki, jeśli nie tysiące budynków musi natychmiast wrócić do miasta, a nielegalnie zarobiona kasa musi wrócić do państwa. Historyczny dzień" – napisał na Twitterze.


Dodał, że "prokuratura powinna zgłosić roszczenia do wszystkich nieruchomości S., M. (działacz podał nazwiska - PAP) i całej bandy adwokatów, którzy kupowali roszczenia za bezcen i potem stawali się właścicielami gigantycznych fortun".

ja

Czytaj także:

Pierwszy raz od początku wojny. Ukraina rozpoczęła kontrofensywę przeciwko Rosji

Morawiecki do Macrona: Nie może być tak, że oprócz Rosji to Polska podlega sankcjom

Misja Artemis 1. Niespodziewana usterka niweczy ambitny plan NASA

Dramatyczny list Poczobuta. Więzień reżimu Łukaszenki spodziewa się najgorszego

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj43 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka