Ołena Zełenska do Rogera Watersa: „Lepiej poproś prezydenta Rosję o pokój. Nie Ukrainę”. Fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES
Ołena Zełenska do Rogera Watersa: „Lepiej poproś prezydenta Rosję o pokój. Nie Ukrainę”. Fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES

Muzyk Pink Floyd szokuje słowami o wojnie Rosji przeciw Ukrainie. Ostra riposta Zełenskiej

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 150
Roger Waters, współtwórca i były wokalista Pink Floyd, napisał list otwarty do Ołeny Zełenskiej. Pisze w nim, że dostawy broni to „tragiczna pomyłka”, a interesem USA jest to jedno: „aby konflikt trwał jak najdłużej”. Pierwsza dama Ukrainy odpowiedziała mu w social mediach: „Lepiej poproś prezydenta Rosję o pokój. Nie Ukrainę”.

"Główna rola w klatce"


Roger Waters rozpoczął swój list otwarty od cytatu ze słynnej piosenki Pink Floyd - „Wish You Were Here”: „Did you exchange / A walk on part in the war, / For a lead role in a cage?” („Czy zamieniłeś swą drobną rolę w wojnie, na główną rolę w klatce?”). 


Water przekonuje, że Ukrainą rządzą „siły skrajnego nacjonalizmu”. I apeluje do liderów Ukrainy: „Pomóżcie mi w moich uczciwych staraniach, aby przekonać naszych przywódców do zaprzestania rzezi, rzezi, która służy tylko interesom klas rządzących i skrajnych nacjonalistów zarówno tu na Zachodzie, jak i w waszym pięknym kraju, kosztem reszty nas, zwykłych ludzi zarówno tu na Zachodzie, jak i w Ukrainie”.Zełenska odpowiada muzykowi Pink FLoyd


Ołena Zełenska odpowiedziała Watersowi lakonicznie na Twitterze: „To Rosja najechała Ukrainę, niszczy miasta i zabija cywilów. Ukraińcy bronią swojej ziemi i przyszłości swoich dzieci”."Symetrysta" Roger Waters


Waters od początku konfliktu na Ukrainie starał się przedstawiać „symetryczne” stanowisko. Krytykował Rosję, ale też apelował o wstrzymanie dostaw zachodniej broni na Ukrainę.

Na początku sierpnia słynny muzyk posunął się dalej. Nazwał prezydenta USA Joe Bidena „zbrodniarzem wojennym”. W rozmowie z dziennikarzem CNN Michaelem Smerkonishem stwierdził: „Prezydent Joe Biden? Po pierwsze, rozpala ogień w Ukrainie, a to poważne przestępstwo. Dlaczego USA nie zachęcaj Zełenskiego do negocjacji, które wyeliminowałyby potrzebę tej strasznej, potwornej wojny, która zabija, nie wiemy ilu Ukraińców i Rosjan?”.

Inne stanowisko zajmuje od początku wojny na Ukrainie Pink Floyd i lider grupy David Gilmour. W kwietniu 2022 roku zespół nagrał proukraiński utwór „Hey Hey Rise Up” („Czerwona kalina”), inspirowany głośnym wykonaniem ukraińskiego muzyka Andrija Chływniuka.  

Sprawdź: 

Rząd odpuszcza bój o KPO? Ruszy nabór do projektów z planu

W PiS było ogromne zdziwienie dymisją Kurskiego. Terlecki potwierdza

Waters zachęcał też polską opozycję do protestów

Waters wprawił też kilka miesięcy temu część polskiej opinii publicznej w emfazę, gdy podczas koncertu w Meksyku wyświetlono napis na telebimie: "Przeciwstawiajcie się Kaczyńskiemu w Polsce" (oryg. Resist Kaczynski in Poland). 

- Z koncertu Rogera Watersa. Wygląda na to, że zagraniczni artyści mają więcej odwagi niż krajowi - komentował Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".KW
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj150 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka