Wrak Tu-154 M w Smoleńsku. Fot. Wikipedia
Wrak Tu-154 M w Smoleńsku. Fot. Wikipedia

Podkomisja smoleńska domaga się zwrotu wraku Tupolewa. Jest pismo Macierewicza

Redakcja Redakcja Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 250
Podkomisja MON ds. ponownego zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej wezwała rosyjski MAK i prokuraturę generalną Rosji do zwrotu polskiej własności - szczątków Tu-154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Oprócz wraku, polska strona chce pełnego dostępu do oryginalnych urządzeń samolotu. Te są przetrzymywane w Moskwie.

- Wzywamy MAK oraz Prokuratora Generalnego, w posiadaniu którego są szczątki samolotu zniszczonego w dniu 10 kwietnia 2010 roku w wyniku aktu bezprawnej ingerencji dokonanego nad terytorium Federacji Rosyjskiej, do zwrotu państwu polskiemu - prawowitemu właścicielowi, a jednocześnie państwu rejestracji - wszystkich szczątków samolotu wraz z rejestratorami pokładowymi oraz wszystkimi przejętymi przez Federację Rosyjską materiałami dowodowymi - wnioskuje podkomisja smoleńska we wniosku, wysłanym do Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego z przewodniczącą Tatianą Anodiną na czele oraz prokuratora generalnego Rosji - Igora Krasnowa. 

Przypomnijmy, że Rosjanie przetrzymują wrak samolotu, w którym rozbiło się 96 osób na pokładzie - w tym prezydent Lech Kaczyński - od momentu katastrofy 10 kwietnia 2010 r. Oficjalnym powodem jest prowadzenie śledztwa ws. tragedii. Moskwa wielokrotnie komunikowała, że nie przekaże wraku oraz innych materiałów Polsce, dopóki trwa postępowanie. Dziennikarze publikowali zdjęcia z okolic Smoleńska, które wskazują na rozkład szczątków Tupolewa. 

Zobacz: Ukraina będzie wspierać Polskę w ważnej sprawie. "Zapewnimy to polskim braciom"

Konwencja chicagowska 

Podkomisja smoleńska w oficjalnym piśmie do strony rosyjskiej argumentuje, że Rosja powinna zwrócić szczątki samolotu Polsce na mocy załącznika 13 do konwencji chicagowskiej, regulującej kwestie dotyczące lotnictwa cywilnego. Miało się to stać wówczas, gdy wrak Tupolewa przestał być potrzebny do badań. 

- Szczątki statku powietrznego samolotu Tu-154M zarejestrowanego w Siłach Zbrojnych RP stanowią własność Rzeczypospolitej Polskiej i muszą być natychmiast zwrócone Polsce - podkreślił zespół pod przewodnictwem byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. Podkomisja smoleńska zapytała też Rosjan, w jakim stanie jest wrak maszyny, kto ma dostęp do szczątków oraz kto odpowiada za zniszczenia elementów wraku. 

Czytaj: 

Premier Morawiecki w niemieckich mediach. Ostro skrytykował politykę Berlina wobec Polski

Piotr Semka wystąpił w "Tak jest" TVN24. Widownia stacji jest rozwścieczona


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka