Donald Tusk zamieścił wymowny komentarz w sieci. Fot. Flickr
Donald Tusk zamieścił wymowny komentarz w sieci. Fot. Flickr

Tusk zachwycony nowym sondażem. "O to właśnie chodziło"

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 98
Donald Tusk zamieścił wyniki sondażu IPSOS dla "oko.press", z którego wynika, że wyborcy w wieku 18-49 lat chcieliby głosować przede wszystkim na Koalicję Obywatelską. Gdyby to badanie się sprawdziło, zjednoczona opozycja miałaby przewagę w mandatach parlamentarnych.

PiS wciąż jest liderem we wszystkich pomiarach, ale sojusz formacji opozycyjnych może pozbawić władzy Zjednoczoną Prawicę. W najnowszym sondażu dla "oko.press", partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 33 proc. - straciła 2 punkty proc. od ostatniego badania wykonanego w maju. Na drugim miejscu uplasowała się PO - 26 proc. Na Polskę 2050 chciałoby głosować 12 proc. respondentów, Lewicę - 8 proc. Do Sejmu dostałyby się jeszcze Konfederacja (7 proc.) i PSL (5 proc.). W notowaniu wyszczególniono jeszcze Agrounię, ale ruch Michała Kołodziejczaka uzyskał tylko 2 proc. 

Masakra w USA. Znaleziono ciała pięciu osób - w tym dzieci

PiS nadal na czele, ale opozycja ma nadzieję 

"Oko.press" pisze jednak, że przytoczone wyniki są ważnym sygnałem dla opozycji, która połączona dysponowałaby 51 proc. głosów. "Jak wynika z najnowszego sondażu Ipsos* dla OKO.press (6-8 września 2022), na cztery partie opozycyjne, które mogą stworzyć przyszły rząd, chce głosować 51 proc. Polaków, na Prawo i Sprawiedliwość – 33 proc." - czytamy. 

Koalicja KO, Polski 2050, Lewicy i PSL zajęłaby 235 miejsc w Sejmie, natomiast PiS - 198. Do rządzenia Zjednoczonej Prawicy nie wystarczyłoby wsparcie Konfederacji. "Reasumując: do wyborów został nieco ponad rok, a na starcie kampanii wyborczej opozycja ma przewagę nad PiS, zarówno pod względem poparcia społecznego, jak i rozkładu sił w przyszłym Sejmie. Do takich wyników opinia publiczna zdążyła się już przyzwyczaić, a u osób sympatyzujących z opozycją może pojawiać się frustracja, że mimo kłopotów gospodarczych i kolejnych mniejszych i większych afer poparcie dla PiS nie spada na łeb na szyję" - pisze "oko.press". 

Pilna narada w siedzibie PiS. Kaczyński rozmawiał z nowym prezesem TVP

PO tu liderem 

Wyraźnie zadowolony jest Donald Tusk, który zamieścił jeszcze inny sondaż - poparcia dla partii politycznych w grupie 18-49 lat. Tam zdecydowanie wygrywa Koalicja Obywatelska. - Platforma Przyszłości. O to chodziło - skomentował lider PO. 

Niesamowity postęp Ukrainy na froncie. Rosjanom dają trzy tygodnie czasu i wyjazd


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka