Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz podczas konferencji nt. jesiennej ramówki Centrum Kultury i Historii TVP. Źródło: PAP/Radek Pietruszka
Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz podczas konferencji nt. jesiennej ramówki Centrum Kultury i Historii TVP. Źródło: PAP/Radek Pietruszka

Pilna narada w siedzibie PiS. Kaczyński rozmawiał z nowym prezesem TVP

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 83
Prezes zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz, który objął funkcję po Jacku Kurskim, pojawił się ostatnio w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. "Super Express" podaje, że na Nowogrodzkiej rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim.

Portal relacjonuje, że Mateusz Matyszkowicz podjechał przed siedzibę PiS czarną skodą. Na miejsce przybył bez żadnych teczek, "a uzbrojony był jedynie w telefon komórkowy" - czytamy. 

"Wiele jednak wskazuje na to, że miał o czym rozmawiać z kierownictwem PiS. Narada, na którą prezes TVP stawił się późnym popołudniem, trwała aż 2,5 godziny" – informuje tabloid. 

Matyszkowicz o planach na TVP

W Studio 2 w siedzibie Telewizji Polskiej w czwartek zaprezentowano nowości i najciekawsze propozycje jesiennej ramówki kanałów tematycznych TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument, TVP HD, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2.

- Uważam, że o Telewizji powinien świadczyć program i twórcy, którzy ten program tworzą, a nie moje słowa. Dlatego zdecydowałem się w tych dniach raczej milczeć i pracować - powiedział otwierając konferencję nowy prezes TVP. Podkreślił, że "kultura pozostaje dla niego najważniejsza".

- Kulturę rozumiem szeroko. To jest zarówno to, co dzieje się na kanałach TVP Kultura, TVP Historii, TVP Dokument, TVP HD, na naszych bliźniaczych kanałach, w tym tych nadawanych na Litwę i za granicę - mówił. - Bardzo liczę na rozwój dystrybucji w krajach Europy Zachodniej, bardzo liczę na Stany Zjednoczone - zaznaczył.

Matyszkowicz zwrócił uwagę, że "kultura to jest takie miejsce, w którym możemy się spotkać". - I Telewizja ma być miejscem, w którym możemy się spotkać. Ale właśnie niech o tym świadczy program - przekonywał.

- Jedną deklarację chciałem złożyć: w najbliższych latach planujemy pogłębienie współpracy międzynarodowej, przede wszystkim w ramach Trójkąta Lubelskiego. Dlatego cieszę się, że duchowo jest teraz z nami Monika Garbacziauskaite, szefowa litewskiej telewizji publicznej, i z nami fizycznie jest obecny serdeczny przyjaciel, szef ukraińskiego nadawcy publicznego Mykoła Czernotycki - powiedział prezes TVP, dodając, że "liczy na rozwój współpracy telewizji publicznych w ramach EBU, w ramach Trójkąta Lubelskiego, w ramach Grupy Wyszehradzkiej".

Mateusz Matyszkowicz kim jest? 

Mateusz Matyszkowicz ma 41 lat. Od 2017 roku umacniał wpływy na Woronicza, był dyrektorem TVP1 oraz TVP Kultura. W kwietniu 2019 roku wszedł do zarządu telewizji publicznej. Matyszkowicz należy też do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przewodniczy zespołowi ds. dobrego imienia i historii Polski przy TVP. Jest też członkiem jury Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.

Przed objęciem władzy przez PiS kierował pismem kulturalnym "Fronda Lux", publikował też m.in. w "Teologii Politycznej". Z wykształcenia Matyszkowicz jest filozofem, a studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

MP

Czytaj dalej: 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj83 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura