Wyzwolona Bałaklija z rąk rosyjskiego agresora. Fot. PAP/EPA
Wyzwolona Bałaklija z rąk rosyjskiego agresora. Fot. PAP/EPA

Ukraińcy utrudnią Rosjanom dostawy na okupowane tereny. Okupant reaguje na kontrofensywę

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Siły zbrojne Ukrainy przeprawę promową przez Dniepr w okolicach okupowanej Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim. Tym samym, Rosjanie będą mieli potężne kłopoty z dostarczeniem sprzętu i ludzi w rejon walk. W sierpniu Ukraińcy zniszczyli most Antonowski, stąd Rosjanie organizowali promy.

- Zniszczone zostały trzy składy amunicji w rejonach mikołajowskim, chersońskim i berysławskim. Kolejna przeprawa promowa w okolicach Nowej Kachowki została krytycznie uszkodzona i nie ma możliwości jej dalszego wykorzystania - zakomunikowało dowództwo operacyjne Południe. 

Zełenski już potwierdził. Do Polski trafi gigantyczny transport

Wyzwolenie Ukrainy - kontrofensywa 

W wyniku kontrofensywy ukraińskiej obrońcy kraju zabili lub pojmali 80 Rosjan, zniszczyli osiem czołgów, 17 transporterów opancerzonych, haubicę Msta i drona zwiadowczego Orłan-10 - i to wszystko w ciągu doby. Siły zbrojne potwierdzają działania wyzwoleńcze na terenach Kupiańska i Iziumu. "Trwa deokupacja Ukrainy. Łącznie w ostatnich dniach spod rosyjskiej okupacji wyzwolono ok. 2 tys. km kwadratowych ukraińskiego terytorium. Nasze siły weszły do Kupiańska, trwa wyzwalanie miejscowości rejonu (powiatu) kupiańskiego i iziumskiego obwodu charkowskiego" - czytamy w raporcie ukraińskiego sztabu generalnego.


Na kanałach ukraińskich pojawiają się nieoficjalne informacje  o odważnych próbach odbicia Lisiczańska i Siewierodoniecka, straconych kilka miesięcy temu na rzecz Rosjan - kontrnatarcie strony ukraińskiej obejmuje zatem ważne punkty w obwodzie ługańskim. 


"W odpowiedzi na pomyślne działania Sił Zbrojnych Ukrainy rosyjscy okupanci prowadzą kontrdziałania". Na okupowanych terytoriach obwodu charkowskiego i chersońskiego siły rosyjskie wzmacniają "reżim administracyjno-policyjny", nie pozwalając miejscowej ludności wychodzić z domu w trakcie godziny policyjnej. Wymuszają też pozostanie ludności w tychże miejscowościach, widząc, jak wielu prorosyjskich obywateli próbuje opuścić samozwańcze republiki ludowe. 

Zobacz więcej: Panika wśród Rosjan, ludzie masowo uciekają. Sznury samochodów przy granicy

Rosja prowadzi ostrzał Ukrainy

Tymczasem Rosjanie odpowiadają ostrzałem Dniepru i rejonu miasta Sumy. Burmistrz Dniepru Borys Filatov powiedział, że kilku mieszkańców zostało rannych po nocnym uderzeniu wroga w nocy 11 września. W nocy z soboty na niedzielę okupant przeprowadził też atak na obwód sumski, poważnie uszkadzając 5 osiedli mieszkaniowych. Miejscowe władze podkreśliły jednak, że nie odnotowano ofiar śmiertelnych ostrzału artyleryjskiego. 

Generał o sukcesach Ukrainy: Główne uderzenie dopiero nastąpi. Przesądzi o losie wojny


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka