Rosjanin na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Fot. Flickr/James Waterhouse, BBC News
Rosjanin na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Fot. Flickr/James Waterhouse, BBC News

Niepokojące informacje z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jest komunikat

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Zatrzymano prace Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, kontrolowanej przez rosyjskich agresorów - zakomunikował Enerhoatom. VI blok odłączono nocą od sieci elektrycznej - to zarazem ostatni, który dotąd funkcjonował.

"Dziś, 11 września 2022 roku, nocą, o godz. 3.41, blok nr VI Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odłączono od sieci elektrycznej. Trwa przygotowanie do jego wychłodzenia i przeniesienia w stan zimy" - powiadomił ukraiński koncern. 

Czytaj też: 

Ukraińcy utrudnią Rosjanom dostawy na okupowane tereny. Okupant reaguje na kontrofensywę

Generał o sukcesach Ukrainy: Główne uderzenie dopiero nastąpi. Przesądzi o losie wojny

Odłączony blok od sieci Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Od miesięcy na terenie elektrowni jądrowej mają miejsce regularne ostrzały. Pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej są torturowani i więzieni. Według ekspertów, Rosja szykuje się do podłączenia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do własnej sieci energetycznej. Plan znacznie utrudniłaby skuteczna kontrofensywa ukraińska, również na okupowanym odcinku w Zaporożu. 

W ostatnich dniach VI blok produkował jedynie energię na potrzeby elektrowni. Był to ostatni działający blok w elektrowni. W wyniku rosyjskich ostrzałów, uszkodzone zostały wszystkie linie, łączące obiekt z siecią energetyczną Ukrainy. 

Ostrzały i ryzyko jądrowe wciąż niewykluczone 

W sobotę wieczorem, po przywróceniu działania jednej z tych linii, otworzyła się możliwość pozyskiwania energii z elektrowni dla Ukrainy. "Podjęto więc decyzję o wyłączeniu VI bloku energetycznego i przeniesieniu go w najbezpieczniejszy stan - zimnego wyłączenia" - podkreśla Enerhoatom. 

Firma zaznacza też, że w przypadku kolejnego uszkodzenia linii łączących elektrownię z ukraińską siecią energetyczną, siłownia będzie korzystać z generatorów dieslowych. Koncern zapewnił, że podejmuje działania, aby dostarczyć do obiektu dodatkowe partie paliwa. Ryzyko kolejnych ostrzałów i wybuchów w okolicach elektrowni atomowej - największej w Europie - jest wciąż wysokie. 

"By nie dopuścić do awaryjnej sytuacji w elektrowni, konieczne jest wstrzymanie raszystowskich (rosyjskich) ostrzałów linii łączących Zaporoską Elektrownię Atomową z siecią (ukraińską) i utworzenie wokół (obiektu) zdemilitaryzowanej strefy" - zakomunikowano. "Później linie energetyczne będzie można naprawić, można będzie zagwarantować włączenie i dalsze bezpieczne działanie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" - zakończono. 

Wielki sukces polskiego tenisa: Iga Świątek z kolejnym tytułem. Nie dała szans rywalce w US Open


GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka