Orlen jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego nad niemiecką rafinerią w Schwedt. fot. Orlen
Orlen jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego nad niemiecką rafinerią w Schwedt. fot. Orlen

Światowe media donoszą o nowej inwestycji Orlenu. Koncern wydał zaskakujące oświadczenie

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
W piątek Bloomberg i Reuters poinformowały o planach przejęcia przez PKN Orlen pakietu kontrolnego niemieckiej rafinerii PCK Schwedt. Sprawa szybko nabrała rozgłosu, więc PKN Orlen wydał oświadczenie, choć trzeba przyznać, że komunikat jest nieco enigmatyczny.

Doniesienia o wielkiej inwestycji Orlenu

W piątek, 16 września agencja Reutera powołując się na zaangażowane w sprawę źródła w Warszawie i Berlinie przekazał, że PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego nad niemiecką rafinerią w Schwedt. 

Rafineria w Schwedt jest czwartym największym tego typu zakładem w Niemczech. Położona w głębi lądu rafineria przerabia wyłącznie ropę z Rosji dostarczaną ropociągiem Przyjaźń. 

PKN Orlen: Nie komentujemy informacji medialnych

Wobec narastającego szumu wokół rzekomej inwestycji PKN Orlen wydał oświadczenie, w którym nie potwierdził ani nie zaprzeczył "PKN Orlen nie komentuje informacji medialnych" - przekazało biuro prasowe koncernu. 

W stanowisku Orlenu podkreślono, że "o planowanych czy realizowanych projektach i inwestycjach" spółka "informuje za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji w momencie podjęcia stosownych decyzji".

"Jednocześnie informujemy, że na bieżąco obserwujemy sytuację w regionie" - zaznaczył koncern.

Rząd Niemiec przejął kontrolę nad niemieckim oddziałem rosyjskiej firmy paliwowej Rosnieft i powierzył go w zarząd Federalnej Agencji ds. Sieci - przekazało w piątek ministerstwo gospodarki w Berlinie. Rosnieft jest większościowym udziałowcem rafinerii PCK Schwedt na północy Niemiec i kontroluje 12 proc. przemysłu rafineryjnego w tym kraju.

SW

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka