W Żabce pensje „nie mają płci”

Żabka Polska jest pierwszą polską firmą z certyfikacją wskazującą równość płac w organizacji bez względu na płeć
Żabka Polska jest pierwszą polską firmą z certyfikacją wskazującą równość płac w organizacji bez względu na płeć
Żabka Polska jest pierwszą polską firmą z certyfikacją wskazującą równość płac w organizacji bez względu na płeć. Wyróżnienie przyznane przez Equal-Salary Foundation, oparte jest na wytycznych ONZ i uznawane przez Komisję Europejską. Equal-Salary Foundation to szwajcarska fundacja założona w 2010 r., która bada równość płac w firmach.

– W Żabce od lat konsekwentnie budujemy kulturę organizacyjną opartą na wartościach. Przyjęta przez nas Polityka Płacowa gwarantuje, że wynagrodzenie pracowników zależy wyłącznie od ich umiejętności, osiąganych rezultatów oraz wpływie na organizację. – mówi Tomasz Suchański, Prezes Zarządu Grupy Żabka.  

Certyfikat równych płac dla Żabka Polska

Potwierdzeniem tych działań jest przyznany Żabce certyfikat Equal-Salary, zwany certyfikatem równych płac bez względu na płeć.

– W naszej firmie dbamy o to, aby wszyscy byli równo wynagradzani za pracę o tej samej wartości i wpływie na organizację. Dlatego, chcąc potwierdzić nasze zobowiązanie tworzenia równych szans w wynagradzaniu, w 2021 r. wdrożyliśmy Politykę Równości i poddaliśmy się zewnętrznej certyfikacji Equal-Salary. – mówi Jolanta Bańczerowska, Członkini Zarządu ds. Strategii Personalnej Grupy Żabka.

Według Bańczrowskiej wynagrodzenia w Żabce „nie mają płci”. W trakcie procesu certyfikacji Equal-Salary audytowano nie tylko dane płacowe, ale również w ramach grup focusowych rozmawiano z pracownikami i sprawdzano ich percepcję i postrzeganie równych szans w wynagradzaniu.

Tym samym, zdobyty certyfikat potwierdza nie tylko równość w prowadzeniu polityki płacowej, ale również jej postrzeganie i wiarygodność wśród pracowników. Certyfikat uzyskuje się na 3 lata. Po tym okresie, chcąc potwierdzić równe podejście do sposobu wynagradzania, wymagana jest kolejna certyfikacja, a to oznacza ciągłą potrzebę monitorowania i pracy nad procesami płacowymi

Equal-Salary Foundation

Przygotowania do certyfikacji Equal-Salary Żabka rozpoczęła w listopadzie 2021 roku. Certyfikacja obejmuje analizę danych dotyczących wynagrodzeń oraz audyt oceniający obowiązujące w firmie polityki HR, ocenę funkcjonujących w spółce rozwiązań z perspektywy grupy pracowniczej oraz zaangażowanie kierownictwa firmy w kwestię zapewnienia równego wynagrodzenia. 

– Żabka Polska jest pierwszą polską firmą detaliczną, która uzyskała certyfikat Equal-Salary. Otwierając drzwi przed naszymi audytorami, Żabka Polska wykroczyła poza słowa i podjęła konkretny i przejrzysty krok w kierunku równości płac i inkluzywności. Dzięki temu działaniu Żabka Polska wzmacnia dobre zarządzanie oraz zwiększa swoją atrakcyjność i konkurencyjność. – mówi Noémie Storbeck, Współprezeska Equal-Salary Foundation.  

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo