Anna Grabowska, wiceprezeska zarządu ds. Strategii Konsumenckich w Grupie Żabka, w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu Fot. M. Marcinkiewicz
Anna Grabowska, wiceprezeska zarządu ds. Strategii Konsumenckich w Grupie Żabka, w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu Fot. M. Marcinkiewicz

"To nie greenwashing, za tym stoi excel". Żabka Eko Smart już niedługo w Poznaniu

Redakcja Redakcja Forum Ekonomiczne w Karpaczu Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Płytki wykonane z fusów i łusek po kawie, żaluzje i etykiety cenowe, zrobione z ogniw perowskitowych, które generują zieloną energię ze światła dziennego i sztucznego, to tylko niektóre ekologiczne rozwiązania, jakie zostały zastosowane w pilotażowym sklepie Żabka Eko Smart w Poznaniu przy zbiegu ulic Ratajczaka i Powstańców Wielkopolskich.

To nie greenwashing, za tym stoi excel

– To nie greenwashing, za naszymi działaniami stoją fakty, excel, raporty – mówiła Anna Grabowska w czasie konferencji na Forum Ekonomicznych w Karpaczu, wiceprezeska zarządu ds. Strategii Konsumenckich w Grupie Żabka. – Na bazie doświadczeń z pilotażowych programów prowadzonych w naszym laboratorium w Warszawie, wprowadziliśmy do sieci nowe rozwiązania, dzięki którym zredukowaliśmy emisje gazów cieplarnianych o ponad 1,3 tys. t CO₂, a także zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej o prawie 261 MWh – wyjaśniała.

Grabowska dodała, że w nowym sklepie Żabka Eko Smart firma łączy kwestie związane z ekologią i z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, usprawniającymi pracę franczyzobiorców i ich pracowników. 

– Prezentując nowe rozwiązania, zachęcamy także klientów do pozyskiwania zupełnie innych doświadczeń zakupowych. Liczymy, że w ten sposób dodatkowo zasiejemy w nich ciekawość i zachęcimy do proekologicznych działań – dodała Anna Grabowska. 

Zielona energia

Energia, z której korzysta Żabka Eko Smart w Poznaniu, pochodzi w 100 procent z odnawialnych źródeł. W placówce zastosowano jedną z pierwszych na świecie instalacji perowskitowych. To technologia fotowoltaiczna, generująca zieloną energię zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego. Z tego materiału w sklepie będą żaluzje oraz oznaczenia z cenami. Na dachu sklepu zamontowano także 15 modułów paneli fotowoltaicznych.

"Drugie życie", recycling na miarę XXI wieku

Żabka zapewnia, że zależy jej aby zużyte produkty i materiały mogły zyskać „drugie życie”. Dlatego ściany przy maszynach do kawy pokryto płytkami z fusów i łusek kawowych, które są odpadem powstającym na etapie palenia i parzenia kawy, połączonych z żywicą.

Przed poznańską Żabką Eko Smart stanie też EKOmatu, czyli urządzenia do zbiórki butelek i puszek po napojach. Sieć sklepów chwali się, że z zebranych w ten sposób zużytych, pustych opakowań powstają nowe opakowania produktów marek własnych Żabki, które mają o 33% mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy. Dodatkowo, Żabka z pomocą EKOmatów zebrała już 600 tys. butelek.

Czyste powietrze

Aby ograniczyć ilość pyłów i szkodliwych substancji, które trafiają do atmosfery, jedna ze ścian Żabki Eko Smart została pokryta roślinami. Nie tylko produkują one tlen, ale też pochłaniają kurz i szkodliwe związki z powietrza. Łącznie w 280 donicach posadzono 532 rośliny.

Przed sklepem jest ułożona antysmogowa kostka, która - w porównaniu z asfaltem - zmniejsza stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o około 50 procent.

Co ważne, wszystkie nowatorskie rozwiązania zastosowane w Żabcie Eko Smart, zostały zaprojektowane przy udziale polskich przedsiębiorców i wynalazców. 

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka