Złe wieści dla uciekających Rosjan. Tureckie banki blokują system płatności Mir

Turcja blokuje system płatności Mir. Źródło: commons.wikimedia.org
Turcja blokuje system płatności Mir. Źródło: commons.wikimedia.org
Tureckie banki państwowe planują wyłączać się z systemu Mir – donosi we wtorek serwis Bloomberg, powołujący się na anonimowego wysokiego urzędnika tureckiego. Jest to wynik dekretu USA, którzy wprowadzili sankcje przeciwko osobom i podmiotom pomagającym Moskwie omijać restrykcje finansowe.

Rosyjski system finansowy Mir był przygotowywany od lat w obawie, że przez nasilenie agresji na Ukrainę, Zachód odpowie sankcjami. 

Zawieszenia Miru ograniczają rosyjskim obywatelom za granicą możliwość dokonywania transakcji bezgotówkowych po tym, jak zachodnie sankcje sprawiły, że ich rosyjskie karty Visa i Mastercard stały się bezużyteczne. 

Turcja zaprzestaje przetwarzania płatności za pomocą systemu Mir

W ubiegłym tygodniu dwa główne tureckie banki prywatne podjęły decyzję o zaprzestaniu przetwarzania płatności za pomocą systemu Mir. Ta decyzja bardzo uderzyła w Rosjan, dla których Turcja jest jednym z głównych kierunków do ucieczki z kraju, w którym trwa mobilizacja wojskowa. Rosyjska ambasada w Turcji wydała nawet komunikat instruujący, jak obejść problem i doradzający, by nosić ze sobą gotówkę.

Teraz jak donosi serwis Bloomberg, podobną decyzję miały podjąć trzy tureckie banki państwowe: Turkiye Halk Bankası, TC Ziraat Bankası i Turkiye Vakıflar Bankasi.

Po zawieszeniu przez Turcję, Wietnam i Korea Południowa pozostają jedynymi krajami, które nie są byłymi członkami Związku Radzieckiego, a które przyjęły system Mir.

Zmiana polityki Turcji wobec Rosjan 

Turcja uznawana za kraj zaprzyjaźniony z Putinem, od pewnego czasu zmienia swoją politykę wobec Rosji. Serwis Bloomberg zauważa, że ma to miejsce chwilę po powrocie prezydenta Erdogana ze Zgromadzenia Ogólnego ONZ w USA. 

Dodajmy, że Stany Zjednoczone prężnie działają w nakładaniu sankcji na Rosję, oraz na kraje zaprzyjaźnione z nią. W ostatnim czasie Amerykanie wprowadzili sankcje przeciwko osobom i podmiotom pomagającym Moskwie omijać restrykcje finansowe.

Przypomnijmy, że to nie jedyna oznaka zmiany narracji Turcji wobec Rosji. W ostanim czasie turecki przewoźnik lotniczy Turkish Airlines poinformował o zwieszeniu lotów do i z Rosji przynajmniej do końca 2022 roku. W szczycie sezonu wakacyjnego linie realizowały ponad 300 połączeń z Rosji tygodniowo.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka